Piloti i ri i Mercedes për vitin 2022

Formula 1

Piloti i ri i Mercedes për vitin 2022

Më: 7 shtator 2021 Në ora: 13:06
Piloti i ri i Mercedes për vitin 2022

George Russell do të jetë piloti i ri i Mercedes për sezonin 2022 të Formula 1.

Skuadra gjermane ka zyrtarizuar sot emrin e pilotit të ri britanik, që aktualisht garon me Williams.

23-vjeçari do të zërë vendin e lënë bosh nga Valtteri Bottas (shkoi te alfa Romeo) dhe do të ketë si shok skuadre 7 herë kampionin e botës, britanikun tjetër Lewis Hamilton.

Asnjë surprizë në këtë emërim, me Russell që ishte kandidati kryesor. Ai pilotoi vjet makinën Mercedes, në garën e Sakhir, kur zuri vendin e Hamilton, i infektuar me Covid-19.

Russell ka një podium në Formula 1, atë të garës në pistën belge të SPA, 10 ditë më parë. Për të vjen rasti i madh të tregojë aftësitë e tij me një makinë kampione.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat