Njihuni me rosakun e rrallë që ka magjepsur turistët në Central Park të New York - Bota Sot
E premte, 15 nëntor 2019
 • Njihuni me rosakun e rrallë që ka magjepsur turistët në Central Park të New York

  Një rosak i rrallë ka tërhequr jo pak vëmendjen e turmave të mëdha të turistëve në Central Park të New York, në SHBA.

  Turistët përpiqen që të kapin në aparatet e tyre fotografike rosakun me pendë shumëngjyrëshe.

  Origjina e rosave "mandarinë" është nga Azia Lindore dhe të tillë normalisht nuk gjenden në terrenin e eger të Amerikës së Veriut dhe në asnjë nga kopshtet zoologjike lokale nuk kanë raportuar ndonjë rosë, që mungon.

  Çështja se mbërritja e rosakut shumëngjyrësh në Central Park, mbetet ende një mister.

  Ju mund të shihni disa foto të kësaj specieje magjepsëse.

1 / 5