Një talent i futbollit me origjinë nga Kosova

Futboll

Një talent i futbollit me origjinë nga Kosova

Nga: Miftar Zagragja Më: 4 janar 2019 Në ora: 09:38
Vesel (Blerim) Demaku

Vesel (Blerim) Demaku- FC.Austeia Wine ne Austri.

Një talent i futbollit, ka filluar të ndërtoj karrierë në futboll.

Para 12 vitesh ka filluar të luaj në një klub në FC: Altenmarkt Niederösterreich Austri. FC.“Rapidi“Wine.Ligës së parë të Austri.Vazhdojë të luajë ende në FC.“ Austria Wien“-

Ku luajti 19 ndeshje,ne kampionatin ë futbollit në Austri si futbollist profesionist  ne Superliga. (Bundesliga).

Austri, tani ka zhvilluar disa ndeshje me U-20. pörfaqösuesen e Austrise.

Vesel (Blerim) Demaku: Futbollist me origjinë nga Kosova.

Ajo jeton me prindërit,në Komunën Baden Niederösterreich Austri (Österreich).Familja vjen nga Obrija e Drenasit, pra nga  Kosova, ka lindur më 05 shkurt 2000 në Komunën Baden të Vjenës.Niederösterreich Austri familja banon në Baden–Austri.

Është një ëndërr për mua dhe një dëshirë edhe e prindërve të mi për të përfaqësuar ngjyrat e kombit shqiptar,dëshira është që të luaj për Kosovën apo te Shqiprise dhe ta përfaqësoj atë me dinjitet, atëherë me shumë dëshirë do të doja të luaja, jam mirë në aspektin fizik, sepse vetëm kështu mund të kem rezultatet që dëshiroj.Vesel Demaku është vetë  m 18 vjecar dhe njö yll i futbollit.

 Mesfushori i Austria Wien dhe i përfaqë sueses se Austrise U-20 e mban shiritin e kapitenit per momentin.Mesfushori  Shqiptare ka tërhequr vömendjen e disa klubev te mdha evropijane, fale paraqitjes të  mire ne klubin e tij Austria Wine.

Veseli futbollist me origjinë nga Kosova.Një talent i futbollit ka filluar të ndërtoj karrierë në futboll.

Unë jam vetëm 18 vjeç dhe mendoj se me shumë punë dhe stërvitje, do të synoj një karrierë të suksesshme, duke pasur mundësinë që të luaj vetëm në klube të mëdha, është ëndërr për çdo futbollist. Shpresoj dhe jetoje me futbollin dhe janë shumë të lidhur pas tij.

Mendimi im është se kam shumë talente, por që të bëjnë karrierë duhet shumë disiplinë dhe punë. Personalisht, këtë e kam kuptuar edhe në punëne time.Ne familjen jeme duam futbollin dhe duam që edhe ne të tregojmë pasionin dhe potencialin tonë.

Vesel Demaku filloi karrierën e tij në SKV: Altenmarkt Niederösterreich Austri .Në vitin 2006 ai erdhi te të rinjtë e FC: Rapid Vienna. Nga viti 2009 deri në vitin 2012 ai luajti për FC :Admira Wacker Mödling, para se të kthehej në Rapid. Në vitin 2014 ai u bashkua me akademinë e FC: Red Bull Salzburg. Ai ka kaluar nëpër të gjitha moshat, ai gjithashtu qëndroi në nëntor 2016 kundër FC: Qairat Almaty në skuadrën e ekipit

 U-19 në Ligën e Rinisë UEFA, të cilën ata gjithashtu fituan në fund të sezonit.

Për sezonin 2017/18 Demaku u transferua në FC: Austria Vienna. Atje, megjithatë, ai ra më gjatë në fillim të sezonit për shkak të një operacioni të lidhur me dëmtimin. Debutimi i tij për Austrinë në Bundesliga, ai më në fund dha në mars 2018, kur ai hyri në zëvendësim për Kevin Friesenbichler në minutën e 79-të në FC: St. Pölten në ndeshjen e 26-të.

Kombëtarja e Austrise.

Demaku luajti në nëntor 2014 për herë të parë për një përzgjedhje kombëtare austriake të të rinjve. Në shtator të vitit 2015, ai rezervoi caktimin e tij të parë për përzgjedhjen e U-16. Në gusht të vitit 2016, ai bëri debutimin e tij kundër Kroacisë për ekipin U-17 të Austrisë. Në shkurt 2018 ai luajti për herë të parë në përzgjedhjen e U-18.

Në shtator 2018 ai bëri debutimin e tij kundër Suedisë për ekipin U-19.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat