Rashica: Shumë njerëz kanë luftuar! - Bota Sot
Rashica: Shumë njerëz kanë luftuar!

Futboll

Rashica: Shumë njerëz kanë luftuar!

Më: 15 mars 2019 Në ora: 17:23

Futbollisti i kombëtares së Kosovës, Milot Rashica, e ka kujtuar rrugëtimin e tij të vështirë nga futbolli i Kosovës, ku kishte nisur gjithçka e deri tek arritja në Bundesliga I.

Ai është pjesë e Werder Bremenit dhe po kalon formën më të mirë të mundshme. “Në moshën 6 apo 7 vjeçare, unë nisa të luaja futboll në shkollën e futbollit të quajtur ‘Vushtrria 04’, Më pas, shkova në një shkollë tjetër të quajtur ‘Forca’ në qytetin tim, Vushtrria. Më pas luajta në Kosovën e Vushtrrisë, në klubin më të madh të qytetit. Ekipet e të rinjve atje nuk luanin në ndonjë ligë në atë kohë. për këtë unë u zhvendosa në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë për t’iu bashkuar shkollës së futbollit ‘Kurda’. Pas 5 vjetësh u ktheva në Vushtrri në ekipin e parë. Në moshën 16 vjeçare unë debutova në ekipin e parë. Në sezonin e parë timin i shpëtuam rënies nga liga, ndërsa sezonin pasues u bëmë kampionë dhe e fituam Superkupën. Ishte diçka e madhe për mua dhe për tërë qytetin. Unë isha lojtar i ri dhe luajta në çdo lojë. Më pas u transferova në Vitesse Arhnem”, ka thënë Rashica. “Ka shumë shkolla të futbollit në Kosovë.

Natyrisht, ka edhe klube, por shkollat e futbollit në qytete shpesh ofrojnë kushte më të mira sesa klubet normale”, tha Rashica. Ai fillimisht e kishte zgjedhur Kombëtaren shqiptare, por, pas pranimit të Kosovës në UEFA e FIFA, vushtrriasi vendosi t’iu bashkohej “Dardanëve”. “Shumë njerëz kanë luftuar për ta pasur këtë ekip kombëtar. Ne duam t’i bëjmë të gjithë krenarë. Entuziazmi është i madh, biletat për ndeshjet e ardhshme me Danimarkën dhe Bullgarinë janë shitur për një kohë të shkurtër. Njerëzit në Kosovë janë tifozë të mëdhenj të futbollit”, tha Rashica.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...