Dha shumë për Kosovën, ia harruan të mirat, ia ndaluan hyrjen në stadium - Bota Sot
Dha shumë për Kosovën, ia harruan të mirat, ia ndaluan hyrjen në stadium

Futboll

Dha shumë për Kosovën, ia harruan të mirat, ia ndaluan hyrjen në stadium

Nga: Kemajl Goca Më: 30 mars 2019 Në ora: 12:07
Refik Hoti

Kosova në vitet e pasluftës është përballur me turli idiotizmi dhe dikush që bëri shumë për këtë vend, iu hodh i tërë mundi në baltë dhe  për një sekondë. Duhet ta përmendin një humanist të madh, një njeri që kishte dhënë shumë në kohën e okupimit, ai e ka emrin Refik Hoti.

Në kohën e okupimit ka qenë kryetar i klubit të futbollit Elektroekonomia nga Obiliqi dhe kishte dhënë me qindra mijëra marka atëkohë që ta mbajë gjallë këtë klub dhe në anën tjetër dha mjete edhe për mbajtjen e aktiviteteve tjera kombëtare! Dhe Refik Hoti dhe vet kishte deklaruar, se pas përfundimit të luftës, në hyrje të stadiumit në Obiliq, i kishin thënë: “Nuk mundesh të futesh në stadium pa paguar biletë”.

Në një moment ishte i trishtuar, sepse nuk mund të besonte sepse dha gjithçka në kohën e okupimit dhe i rezistoi pushtuesit serb, ndërsa pasluftës ia bënë me biletë hyrjen në stadium!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...