Tirana-Skënderbeu me rekord unik - Bota Sot
Tirana-Skënderbeu me rekord unik

Futboll

Tirana-Skënderbeu me rekord unik

Më: 4 maj 2019 Në ora: 10:49
Tirana-Skënderbeu me rekord unik

Tirana do të presë Skënderbeun sot prej orës 15:00, në stadiumin "Selman Stërmasi". Ekipi bardheblu duhet të fitojë me patjetër për të qëndruar në Superiore, ndërsa korçarët janë më pak të motivuar në këtë aspekt. Ekipi i trajnerit Orges Shehi luan për inerci, pasi pa një vendim nga CAS-i, ëndrra për Europë mbetet utopike. 

Takimi mes bardhebluve dhe "Ujqërve" ka një rekord mjaft interesant këtë sezon, të denjë për "Guinness". Kryeqytetasit dhe juglindorët në 4 ndeshje që kanë luajtur sivjet (duke përfshirë dhe këtë të sotmen) 3 sfida kanë qenë pa praninë e tifozëve. "Selman Stërmasi" do të jetë memec sot, pasi tifozët bardheblu janë dënuar. 

Ndeshja e fazës së parë e luajtur në Korçë (1-1) më 22 shtator nuk u luajt me tifozeri, pasi Skënderbeu ishte i dënuar. Tirana i mori hakun korçarëve në sfidën e fazës së dytë (1-1) kur "Selman Stërmasi" ishte i dënuar më 24 nëntor. Takimi i vetëm që është luajtur me tifozeri ka qenë ai i fazës së tretë që u zhvillua në Korçë (1-2) më 22 shkurt. Sfida Tirana-Skënderbeu këtë sezon mund të ketë qenë një rast unik jo vetëm në Shqipëri, por dhe në botë. Dënime të tilla dënojnë dhe financat e klubeve, duke ditur që të dy këta ekipe kanë tifozeri të zjarrta dhe ndeshja konsiderohet si një klasike e futbollit shqiptar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...