CAS merr vendim për Skënderbeun - Bota Sot
CAS merr vendim për Skënderbeun

Futboll

CAS merr vendim për Skënderbeun

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 17:32
CAS merr vendim për Skënderbeun

Njëra nga skuadrat më të suksesshme në futbollin shqiptar, Skënderbeu sot ka marr një goditje të madhe nga CAS aty ku e kishte bërë apelin për t’ja hequr dënimin për 10 vjet të dhënë nga FIFA për mospjesëmarrje në garat ndërkombëtare.

Në gjykimin e mbajtur sot në Lozanë, CAS ka hedhur poshtë apelin duke e lënë në fuqi vendimin e dhënë më herët.

Padyshim kjo është një goditje e madhe për skuadrën e Skënderbeut e cila shpresonte se dënimi do të hiqet dhe në këtë mënyrë të nis përsëri punën ku e kishte lënë në gjysmë. Se çfarë do të ndodhë tash me këtë skuadër mbetet të shihet.

VENDIMI I CAS-it:

“Gjykata arbitrazhit sportit ka hedhur poshtë apelimin nga klubi futbollit shqiptar Skënderbeu kundër vendimit të dhënë nga Komisioni i Apelit të UEFA-s më 26 prill 2018, i cili konfirmoi vendimin e dhënë më 29 mars nga komisioni i UEFA-s për Etikën dhe Disiplinën, i cili e shpalli Skënderbeun përgjegjës për aktivitete të ndryshme manipulimi ndeshjesh, dhe e përjashtoi klubin nga kompeticionet e UEFA-s për të cilat do të kualifikohej në 10 vitet e ardhshme dhe urdhëroi klubin të paguante një gjobë prej 1 milionë euro.

Në maj 2018 Skënderbeu apeloi në CAS duke kërkuar që vendimi dhe sanksioni disiplinor të anulohej. Arbitrazhi i CAS u zhvillua nga një panel juristë të KAS të cilët zhvilluan një mbledhje me palët në zyrat e CAS në 16 prill 2019.

Në bazë të evidencave, paneli i CAS arriti në përfundimin e kënaqshëm se Skënderbeu ishte përgjegjës për aktivitetet: manipulime ndeshjesh dhe arriti në konkluzionin se sanksionet disiplinore të dhëna nga komisioni disiplinor i UEFA-s ishin në përmasë të drejtë dhe të justifikuara. Në përputhje me këtë, ai hodhi poshtë apelimin dhe konfirmoi vendimin”, shkruhej në vendim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...