Feronikeli bie nga Champions League! - Bota Sot
Feronikeli bie nga Champions League!

Futboll

Feronikeli bie nga Champions League!

Nga: Kemajl Goca Më: 16 korrik 2019 Në ora: 21:10
Çfarë po ngjan në

Kampioni i Kosovës, Feronikeli nga Drenasi, bie nga garat e Champions League. ‘Nikli’ mposhtet me rezultat 1:0 nga TNS,  në ndeshjen e kthimit të rrethit të parë kualifikues të Champions League në futboll.

Ballafaqimi i parë në Uells kishte përfunduar 2:2, ndërsa i kthimit me shifrat 1:0 në favor të TNS-së, duke u kualifikuar me rezultat të përgjithshëm 3:2 në rrethin e dytë.

Në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, atmosferë e shkëlqyeshme, rreth 8 mijë shikues, panë lojë mesatare mes Feronikelit dhe kampionit të Uellsit, TNS. Mysafirët u treguan të rrezikshëm dhe arritën që të shënojnë në periudhën e dytë të lojës dhe që i mjaftoi për kualifikim.

Pa dyshim se TNS si gjithmonë është e papërshtatshme si mysafire ashtu edhe ndodhi. Formën e mirë djemtë e Zekirija Ramadanit e shfaqën qysh në fillim të ndeshjes, kur Besmir Bojku e bëri një goditje të mirë në drejtim të portës, pas një depërtimi të mirë të Mendurim Hotit. Megjithatë, ky rast i krijuar qysh në minutën e tretë nuk u konkretizua në gol.

Njëri ndër rastet më të mira në 45 minutat e para të lojës i erdhi Albert Dabiqajt, në minutën e dytë shtesë të pjesës së rregullt. Mirëpo, goditja e tij nuk shkoi brenda portës. Në minutën e 67-të, zëvendësuesi Dean Ebbe shtang kampionin e Kosovës.  Ai me qetësinë e tij godet me kokë dhe shënon golin e fitores.

Në minutën e 72-të, Draper në pozitë ideale për të dyfishuar rezultatin por portieri Smakiqi ka reaguar për mrekulli, duke shpëtuar portën e tij. Pas golit të pësuar Feronikeli lufton me mish e më shpirt për të barazuar rezultatin, pasi që hasi në një mbrojtje mirë të organizuar nga TNS. Në minutën e 73-të, Carioca Jean futet në lojë dhe i jep edhe më shumë frymë lojës së kampionit të Kosovës, duke shtuar presionin në drejtim të portës së rivalit, por pa sukses.  

Djelmoshat e kryetrajnerit Zekirija Ramadani luftuan deri në fund, por dot nuk e gjetën golin e barazimit, golin e kualifikimit në rrethin tjetër, kështu që tani duhet të garojnë në një nivel tjetër përkatësisht në garat e Europa League. TNS arriti qëllimin e saj, duke e siguruar kualifikimin në rrethin e dytë të Champions League.

Rreth 8 mijë shikues të zhgënjyer u larguan nga stadiumi “Fadil Vokrri”.   Megjithatë ‘Nikli’ luajti mjaft mirë por i pafat që të shkruajë historinë në garën më prestigjioze në Kontinentin e Vjetër.   

Feronikeli-TNS    0:1
Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, Prishtinë.
Shikues: 8.000.
Gjyqtar: E. Eskas (Norvegjia). 
Shënues: Ebbe (67’).
Kartonat e verdhë: Bojku, Hoxha, Malaj, Fazliu, Lladrovci – Edwards, Routledge.
Feronikeli: Smakiqi, Islami, Prekazi, Lladrovci, Hoxha, Bojku (Malaj 82’), Dabiqaj, Zeka (Topalli 64’), Fazliu, Hoti (Carioca Jean 73’) dhe Rexha.
TNS: Harrison, Draper (Nembhard 80’), Brobbel, Routledge, Davies, Spender, Edwards, Mullan, Cieslewicz (Ebbe 66’), Redmond dhe Harrington.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...