Hiqen dilemat, ja sportisti më i dashur në botë - Bota Sot
Hiqen dilemat, ja sportisti më i dashur në botë

Futboll

Hiqen dilemat, ja sportisti më i dashur në botë

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 10:59
Ronaldo dhe Messi

Cristiano Ronaldo është zgjedhur sportisti më i adhuruar në botë për këtë vit, sipas një studimi të fundit të realizuar nga YouGov.

YouGov i publikohet listat e vajzave dhe djemve më të adhuruar në botë çdo vit dhe mbi 42 mijë njerëz nga 41 vende konsultohen për të arritur deri te lista përfundimtare.

Pesë-herë fituesi i Topit të Artë, Ronaldo, është atleti i ranguar më së miri në botë, duke u ngjitur për tri vende më lart. Ai është i radhitur në pozitën e shtatë, dy vende më lart se rivali i tij, Lionel  Messi.

Edhe Ronaldo, edhe Messi, e kanë dominuar botën e futbollit gjatë viteve të fundit dhe ata janë më të adhuruar në botë sesa presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, dhe Papa Françesku.

Përderisa kjo dyshe është vazhdimisht në garë për tituj individual dhe trofe me skuadrat e tyre, ata kanë edhe shumë respekt për njëri-tjetrin.

Në fakt, muajin e kaluar, Messi e pranoi haptazi se atij i mungonte Ronaldo në La Liga, pasi portugezi u transferua në Serie A te Juventusi gjatë afatit kalimtar të verës së kaluar.

“Natyrisht që më mungon Ronaldo, ai e bënte Real Madridin më të fortë. Unë thashë se ata do ta vërejnë largimin e Cristianos, ashtu siç do t’i kishte ndodhur secilës skuadër”, kishte thënë Messi në një intervistë për Fox Sports.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...