Ec e mos e kujto këtë femër kroate që na i dridhi tokën në Prishtinë! - Bota Sot
Ec e mos e kujto këtë femër kroate që na i dridhi tokën në Prishtinë!

Futboll

Ec e mos e kujto këtë femër kroate që na i dridhi tokën në Prishtinë!

Nga: Kemajl Goca Më: 9 gusht 2019 Në ora: 12:08
Ec e mos e kujto këtë femër kroate që na i dridhi tokën në Prishtinë!

Legjenda e këngës kroate, Tereza Kesovia, sipas të dhënave që ka, sot ka 80 vite, por që ende kujtohet më shumë dashuri edhe nga gjeneratat e vjetra të Kosovës, kur ajo zbarkoi në stadiumin e Prishtinës dhe e nisi topin nga qendra në përballjen e javës së fundit (java e 34-të) në ish elitën jugosllave, mes Prishtinës dhe skuadrës kroate Dinamo e Vinkovcit, që u fitua nga Prishtina me rezultat 3:1. 

Image

Aty shihet me shirit kapitenit dhe fanellë të kaltër, legjenda Fadil Vokrri (i ndjeri) dhe Zoran Batroviqi, ndërsa gjyqtari shikonte me habi dhe në anën tjetër dridhej stadiumi i Prishtinës jo vetëm nga atmosfera por edhe nga bukuroshja kroate atëkohë!

Dasmë futbolli në Prishtinë, edhe më madhështore e kishte bërë këngëtarja e famshme kroate, që i ndezi në katër anët tribunat! 

“Tereza Kesovia e nisë ndeshjen nga qendra në takimin lamtumirës të strategut shpëtimtar Miroslav Çira Bllazheviç në takimin Prishtina-Dinamo (V) 3:1 - 30 qershor 1985!”, shkruan Bislim Selmani.

Image

Prishtina kishte përfunduar në vend të dhjetë me 32 pikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...