Guardiola fajëson VAR-in pas barazimit ndaj Tottenham - Bota Sot
Guardiola fajëson VAR-in pas barazimit ndaj Tottenham

Futboll

Guardiola fajëson VAR-in pas barazimit ndaj Tottenham

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 09:44
Pep Guardiola

Pep Guardiola u ankua se VAR duhet të rregullohet pasi ekipit të tij iu anulua një tjetër gol në fundin e ndeshjes ndaj Tottenham.

U mendua se City e fitoi ndeshjen pas golit të Gabriel Jesus, por pas ndihmës së VAR-it goli u anulua pas një prekje me dorë të mëhershme.

Drama e ndodhur në Etihad kujtoi çerekfinalet e Ligës së Kampionëve edicionin e kaluar, ku VAR anuloi golin e Raheem Sterling në fund, për ta eliminuan Cityn dhe ta kualifikonte Tottenhamin më tej.

“Unë mendova se e lamë atë situatë me Tottenham në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar,” tha Guardiola për Sky Sports pas lojës. “Por është e njëjta gjë. Gjyqtari dhe VAR nuk e lejojnë atë. Është hera e dytë [që ka ndodhur] – është e vështirë. Është sinqerisht e vështirë por është ashtu siç është”.

“Kjo ndodhi javën e kaluar me Wolves dhe ne e pamë me Chelsean të mërkurën – portieri Adrian nuk ishte në vijë në gjuajtjen e penalltisë. Ata duhet ta rregullojnë atë. Fishkëllima brenda ndeshjeve tani nuk është mjaft e qartë. Ata mendojnë se goli i Llorente në Ligën e Kampionëve ishte në rregull dhe ndonjëherë nuk e mendojnë”.

“Ishte e pabesueshme që nuk ishte një penallti në pjesën e parë [për ndërhyrjet ndaj Rodrit] por VAR tha që nuk ishte ashtu dhe më pas në fund ata përdorën atë. Jam shumë i sigurt që njerëzit ishin të lumtur sot, ne thjesht duhet të punojmë më shumë për të konkretizuar shanset tona”, deklaroi spanjolli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat