Shqiptari që para 40 viteve luajti në klubin më të madh kroat! - Bota Sot
Shqiptari që para 40 viteve luajti në klubin më të madh kroat!

Futboll

Shqiptari që para 40 viteve luajti në klubin më të madh kroat!

Nga: Kemajl Goca Më: 2 nëntor 2019 Në ora: 11:13
Vilson Xhoni

Historia e futbollit është shumë interesante, sidomos në ish Jugosllavi, kur ka pasur shumë shqiptar.që kanë luajtur në klubet e mëdha.

Duke u nisur nga Zenun Brovina Partizan të Beogradit, Luan Prekazi në Partizan, Vilson Xhoni në Hajduk dhe Dinamo Zagreb, Xhevat Prekazi në Partizan dhe Hajduk, Kujtim Shala, Isa Sadriu, Fadil Vokrri në Partizan, Ardian Kozniku në Hajduk të Splitit.

Në foto është Vilson Xhoni, shqiptari që luajti para 40 viteve në klubin më të madh kroat, Dinamo Zagreb (1978-1979).

Ai ka qenë prej futbollistëve më të mirë dhe ende kujtohet edhe nga gjeneratat e vjetra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat