Messi e kalon Ronaldon, thyen tjetër rekord

Futboll

Messi e kalon Ronaldon, thyen tjetër rekord

Më: 8 dhjetor 2019 Në ora: 11:44
Leo Messi

Superylli i Barcelonës, Lionel Messi, është bërë lojtari i vetëm që i shënon 10 apo më shumë gola në secilin prej 14 sezoneve të kaluara në pesë ligat kryesore evropiane, pas het-trikut kundër Real Mallorcas të shtunën.

Sulmuesi argjentinas Messi i shënoi tre gola mbresëlënës duke e çuar në 12 numrin e përgjithshëm të golave personal këtë sezon në La Liga, duke i ndihmuar Barçës ta mundë 5:2 Mallorcan në Camp Nou.

Shkëlqimi dhe golat në ndeshjen e të shtunës vijnë më pak se një javë pasi Messi u bë lojtari i parë në histori të futbollit që e fiton gjashtë herë Topin e Artë.

Messi e kaloi ish-yllin e Real Madridit, Cristiano Ronaldon, si lojtari më me së shumti het-trika në histori të La Ligës, pasi ai i mbrëmshmi ishte i 35-të për të.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat