Kombëtarja e Kosovës në vitin 1999, me 6 lojtarë të Ligës së Parë të ish Jugosllavisë - Bota Sot
Kombëtarja e Kosovës në vitin 1999, me 6 lojtarë të Ligës së Parë të ish Jugosllavisë

Futboll

Kombëtarja e Kosovës në vitin 1999, me 6 lojtarë të Ligës së Parë të ish Jugosllavisë

Nga: Kemajl Goca Më: 17 janar 2020 Në ora: 16:41
Në këmbë Jusuf Tortoshi, Xhemal Zeqiri, Sunaj Keçi, Arsim Abazi, Muharrem Sahiti, ? ,  Arbnor Morina dhe Ajet Shosholli. Ulur Suad Keçi, Ardian Kozniku, Kujtim Shala, Afrim Tovërlani, Isa Sadriu dhe Harun Isa.

Në vitin 1999, Kombëtarja e Kosovës zhvilloi ndeshje revyale në Tetovë! Ishte Kombëtare e fuqishme atëkohë dhe me gjashtë futbollistë që kishin luajtur në Ligën e Parë Federative të ish Jugosllavisë; si Kujtim Shala, Ardian Kozniku, Isa Sadriu, Arbnor Morina, Afrim Tovërlani, Muharrem Sahiti. 

Shala nga Liria kishte luajtur në Partizan të Beogradit, Prishtinë, Dinamo Zagreb, pastaj në vitet e 90-ta ka luajtur në Francë e Gjermani. Ardian Kozniku, nga Vëllaznimi në Prishtinë, në Hajduk të Splitit dhe shkoi në Francë.

Afrim Tovërlani e kaloi pothuajse tërë periudhën në Prishtinë, me përjashtim të një kohe shumë të shkurtër në Flamurtar të Prishtinës. Muharrem Sahiti nga ish Cërvena Zvezda e Gjilanit kaloi në Prishtinë, pastaj shkoi në botën e jashtme.

Isa Sadriu nga Kosova e Vushtrrisë në Trepçë, Partizan të Beogradit dhe në Prishtinë, pastaj shkoi në botën perëndimore dhe Arbnor Morina në Prishtinë, një kohë edhe jashtë vendit. Kozniku me Kroacinë e ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror në vitin 1998.

Në fotografi janë, në këmbë Jusuf Tortoshi, Xhemal Zeqiri, Sunaj Keçi, Arsim Abazi, Muharrem Sahiti, ? ,  Arbnor Morina dhe Ajet Shosholli. Ulur Suad Keçi, Ardian Kozniku, Kujtim Shala, Afrim Tovërlani, Isa Sadriu dhe Harun Isa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat