FIFA ndihmon, ja me sa pasurohet Kosova - Bota Sot
FIFA ndihmon, ja me sa pasurohet Kosova

Futboll

FIFA ndihmon, ja me sa pasurohet Kosova

Më: 24 prill 2020 Në ora: 16:25
FIFA ndihmon

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) do të ndajë fonde operacionale për vitet 2019 e 2020 në vlerë prej 150 milionë dollarë (138 milionë euro) për federatat anëtare, si hap të parë të një plani për të ndihmuar në kalimin e krizës së rëndë të krijuar nga pandemia e koronavirusit. Këtë e ka bërë të ditur FIFA të premten.

Të gjitha 211 federatat anëtare të FIFA-s do të marrin nga 500 mijë dollarë (462 mijë euro) në ditët e ardhshme si dhe “çdo të drejtë të mbetur për vitet 2019 dhe 2020”. Kjo nënkupton se Federata e Futbollit të Kosovës do të pasurohet për të paktën 462 mijë euro në ditët në vazhdim.

“Pandemia ka sjellë sfida të jashtëzakonshme për të gjithë komunitetin e futbollit. Ne si organ drejtues botëror e kemi për detyrë që të jemi prezent dhe të përkrahim ata që po përballen me kërkesa të menjëhershme”, ka thënë presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

“Kjo fillon duke ofruar asistencë të menjëhershme financiare për federatat tona anëtare, disa prej të cilave kanë telashe të mëdha”.

Infantino ka bërë të ditur se ky është vetëm hapi i parë në planin e gjerë lehtësues financiar që FIFA po e zhvillon për t’iu përgjigjur gjendjes së krijuar në komunitetin e futbollit.

FIFA ka bërë të ditur se menjëherë do të lëshojë këstin e dytë të “kostove operative” për 2020”, që është dashur të lëshohet në korrik. Në kushte normale shoqatat anëtare do të përfitonin prej tij vetëm pasi të plotësonin kritere specifike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat