‘Sportstke Novosti’ i lë pa fjalë të gjithë për shqiptarin e Kosovës  - Bota Sot
‘Sportstke Novosti’ i lë pa fjalë të gjithë për shqiptarin e Kosovës 

Futboll

‘Sportstke Novosti’ i lë pa fjalë të gjithë për shqiptarin e Kosovës 

Nga: Kemajl Goca Më: 22 maj 2020 Në ora: 18:16
‘Sportstke Novosti’ i lë pa fjalë të gjithë për shqiptarin e Kosovës 

Ardian Kozniku është shumë i vlerësuar në futbollin kroat, sidomos në skuadrën me renome Hajduku nga Spliti.
Gazeta e njohur kroate “Sportske Novosti” hodhi një shkrim si bombë, i lë të gjithë pa fjalë se çfarë shkruan për Koznikun, legjendën e futbollit të Kosovës.  

“Ardian Kozniku është golashënuesi i parë më i mirë i Hajdukut në kampionatin e parë kroat.

Ai fitoi titullin e shënuesit më të mirë në edicionin e parë të HNL dhe më vonë mori edhe nënshtetësinë kroate, por bashkohet edhe me Flamurin e atdheut të tij, Kosovën.

Pas Koznikut, Hajduku priti 25 vjet që të ketë një sulmues që të bëhej golashënuesi më i mirë në HNL dhe është hungarezi Marko Futacs, që pati sukses para tre vjetësh. 

Ai pushtoi ligën me 18 gola, por në dy ndeshjet e fundit kishte shënuar edhe gjashtë gola ndaj Interit dhe Slaven Belupo”, shkruan gazeta kroate. 

“Koznik dhe Futacs ishin golashënuesit më të mirë të ligës, duke tërhequr vëmendjen kryesisht me performancën e tyre. 
Sidomos Kozniku, me të cilin Hajduk fitoi titullin 28 vjet më parë”, shkruan mes të tjerash gazeta kroate. Duhet kujtuar se Kozniku ka shënuar 12 gola në kampionatin e parë kroat dhe u shpall shënuesi më i mirë atëkohë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat