Kur Abdyl Bellopoja ia prishi nervat trajnerit, ja çka kishte bërë me Cërvena Zvezdën - Bota Sot
Kur Abdyl Bellopoja ia prishi nervat trajnerit, ja çka kishte bërë me Cërvena Zvezdën

Futboll

Kur Abdyl Bellopoja ia prishi nervat trajnerit, ja çka kishte bërë me Cërvena Zvezdën

Nga: Kemajl Goca Më: 31 maj 2020 Në ora: 15:22
Abdyl Bellopoja me tl kaltra, portieri Zoran Lamajiq dhe kapiteni Sahit Kelmendi etj. para ndeshjes me Zvezdën

Abdyl Bellopoja ka pasur një karrierë të bujshme dhe shquhej edhe për konkretizimin e penalltive! 

Me 13 mars (e diel) të vitit 1988, në kuadër të javës së 19-të, ai e kishte kapiten Sahit Kelmendin dhe me Prishtinën u ballafaquan me Cërvena Zvezdën e Beogradit! 

Prishtinës i duhet fitorja gjithsesi për mbijetesë e Zvezdës për titull, por prishtinasit pësuan humbje me 2:3.
Bellopoja ishte luftarak ndonjëherë shënonte edhe nga largësia në ndeshjet e ligës ish jugosllave.

Në takim me Cërvena Zvezdën e Beogradit, ai për një moment ia prishi nervat trajnerit të tij,Josip Duvançiç.
Bellopoja merr përsipër penalltinë dhe kur mbi 30 mijë shikues prisnin golin, duke e njohur temperamentin dhe saktësinë e tij, ai për çudi e huq në minutën e 52-të. 

Bellopoja gjuajti e portieri Davidoviq e mbrojti, kur rezultati ishte 0:3 për beogradasit, 
Duvançiçit iu prishën nervat sepse shpresonte se me këtë gol të paktën mund ta fitonin një pikë kur e kishte parasysh rezultatin përfundimtar 2:3.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat