Kampionati i madh europian jep lajmin e mirë - Bota Sot
Kampionati i madh europian jep lajmin e mirë

Futboll

Kampionati i madh europian jep lajmin e mirë

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 19:16
Kampionati i madh europian jep lajmin e mirë

Bundesliga ka vendosur të lejojë tifozët të rikthehen në stadium që prej shtatorit, por pa praninë e fansave kundërshtarë. Federata e futbollit në Gjermani ka vendosur të hapë dyert e stadiumeve për tifozët nëse qeveria jep dritën jeshile.

Klubet e Bundesligës dhe Bundesligës 2 votuan pro lejimit të tifozëve në stadium duke nisur nga shtatori. Gjithsesi presidenti i federatës gjermane të futbollit, DFL, Kristian Sefert paralajmëron se vendimi është në duart e politikanëve për shkak të krizës nga Covid-19.

“Nëse dhe kur tifozët do rikthehen në stadiume nuk është një vendim i DFL por i politikanëve. Prioriteti nuk janë stadiumet plot por shëndeti. Ne nuk duhet të marrim rreziqe të panevojshme por duhet të jemi të kujdesshëm”, tha kreu i federatës gjermane të futbollit, DFL Kristian Sefert.

Federata gjermane ka vendosur edhe disa rregulla për lejimin e tifozëve në stadiume si: jo tifoza kundërshtarë në stadiume deri në fund të 2020, jo alkol në stadiume deri në 31 tetor, në hyrje të stadiumit do mblidhen mjetet identifikuese të të gjithë tifozave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat