Dortmundi arkëton 358 milion euro nga shitja e yjeve

Futboll

Dortmundi arkëton 358 milion euro nga shitja e yjeve

Më: 6 gusht 2020 Në ora: 18:58
Dortmundi arkëton 358 milion euro nga shitja e yjeve

Skuadra e Borusia Dortmundin edhe një herë konfirmoi se di të menaxhojë financat për sa I përket zbulimit dhe shitjes së talenteve të futbollit.

Sipas mediave gjermane , skuadra nga Dortmundi ka shit edhe Xhadon Sançon te Mançester Junajtedi për 100 mln euro. Skuadra gjermane në vitin 2017 pagoi 8 mln euro për shërbimet e tij, pasi e morri në huazim nga Man. Siti.

Shitja e Sanços vetëm konfirmoi mjeshtërinë e Dortmund, kur bëhet fjalë për fitimet nga tregu i transferimeve.

Verën e kaluar skudra gjermane shiti Ousmane Dembele, Pier Emerik Aubamejang, Henrik Mikhitarian. Nga gjitha këto shitje, përfshirë edhe Sançon, skuadra gjermane ka fituar 420 milionë euro, ndërsa ka shpenzuar në blerjen e tyre 62 milionë euro, që bën në fitim prej 358 milionë euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat