Shifrat që dëshmojnë çmendurinë e futbollit

Futboll

Shifrat që dëshmojnë çmendurinë e futbollit

Më: 3 shtator 2020 Në ora: 12:09
Shifrat që dëshmojnë çmendurinë e futbollit

Sot futbolli ka ndryshuar shumë në krahasim me atë të 40 viteve më parë.

Paratë e shpenzuara në ditët e sotme jamë stratosferike, ku përmendim 2 lojtarët më të shtrenjtë të futbollit, Nejmar dhe Mbape të cilët u trasnferuan tek PSG për vlerën e 400 milionë euro.

Mbetet e vështirë tanimë që një lojtar të konsiderohet i kalibrit të lartë nëse vlera e tij në Transfermarkt nuk i kalon shifrën e 100 milionë eurove. Nëse në futbollin modern me 7 milionë euro nuk mund të blesh asnjë lojtar të skuadrave të mesit të tabelës në ligat elitare evropiane, në vitin 1988 fituesi i Topit të Artë, Gullit i kushtoi Milanit vetëm 6.5 milionë euro. Ndërsa legjenda gjermane, Rudi Völler u ble për 3.5 milionë euro nga Roma.

Në fotografinë më poshtë mund të shikoni vlerat e kartonave të lojtarëve më të mirë në botë në sezonin 1987/1988..

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat