Media serbe vajton për tri arsye në rastin e Kosovës, mallkon Greqinë që njeh diçka...

Futboll

Media serbe vajton për tri arsye në rastin e Kosovës, mallkon Greqinë që njeh diçka...

Nga: Kemajl Goca Më: 3 shtator 2020 Në ora: 12:27
Media serbe vajton për tri arsye

Sonte, në orën 20.45 do të ndeshen Moldavia dhe Kosova, në kuadër të grupit 3 të Ligës së Kombeve, divizioni C.
Ndeshja luhet në stadiumin “Ennio Tardini” në Parma të Italisë.   Kombëtarja e Kosovës është favoritë ndaj moldavëve në sfidën hapëse. 

Një medium serb. “Sportski Zurnal”, vajton Moldavinë dhe për një arsye.

“Ndeshja Moldavia - e ashtuquajtura Kosovë do të jetë e vetmja që nuk do të luhet në fushën vendase, në këtë rast në Kishinau.

Ndeshja u zhvendos në Itali. Moldavia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur dhe nuk e ka lejuar ekipin e Kosovës të luajë në tokën e saj.

Prandaj UEFA e zhvendosi ndeshjen në stadiumin "Enio Tardini" në Parma. Ndeshja e dytë do të luhet gjithashtu në një fushë neutrale, por UEFA ende nuk e ka përcaktuar vendin.

Kundërshtarët e përzgjedhjes së Kosovës në Grupin 3 të Divizionit C janë Greqia dhe Sllovenia.

Greqia gjithashtu nuk e njohu krahinën jugore serbe si një shtet të pavarur, megjithëse si një anëtar i BE-së, ajo njeh pasaportën e Kosovës si një dokument të vlefshëm udhëtimi, kështu që do t'i presë kosovarët në Athinë”, shkarravit ky medium serb.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat