Federata e Futbollit të Francës me vendim befasues

Futboll

Federata e Futbollit të Francës me vendim befasues

Më: 30 tetor 2020 Në ora: 11:07
Federata e Futbollit të Francës me vendim befasues

Megjithëse dëshirat janë për vazhdimin e kampionateve të futbollit, realiteti është padyshim i ndryshëm, që futbolli të funksionojë normalisht, si në vendet e zhvilluara, po ashtu dhe në tjerat.

Franca është vendi i parë që ka vendosur për pezullimin e garave duke filluar nën ligat e treta, ndeshjet e kupave dhe ligat e femrave.

Franca ka hyrë në një karantinë të re një mujore, një “bllokim” të ri, megjithëse vendi nuk do të ndalet plotësisht, si në pranverë, me sportet profesionale që do të vazhdojnë të luhen deri më 1 dhjetor.

“Të gjitha ndeshjet nën ligën e tretë në garat e meshkujve, si dhe të gjitha nën ligën e parë të femrave, ndeshjet e kupave të në gjitha kategoritë, ligat e të rinjve shtyhen të paktën deri më 1 dhjetor”, thuhet në njoftimin e Federatës së Futbollit të Francës.

Tani për tani, në Francë do të vazhdohet vetëm me nivelin elitar, por që ka frikë se edhe ai mund të ndalet, nëse situata me COVID-19 ashpërsohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat