Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Futboll

Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 18:16
Maradona

Detaje të tmerrshme po shfaqen në raportet në lidhje me gjendjen fizike dhe kujdesin ndaj Diego Armando Maradonas në ditët para vdekjes së tij, pasi ka një hetim ndaj mjekëve të tij për vrasje pa dashje.

Ikona e Napolit dhe Argjentinës vdiq javën e kaluar në moshën 60 vjeçare, vetëm disa javë pasi u largua nga spitali pas operacionit për të hequr një mpiksje gjaku në trurin e tij.

Sipas gazetës “La Repubblica”, Maradona ishte në gjendje aq të keqe fizike saqë vërtet duhej të ishte në një repart të kujdesit intensiv dhe jo thjesht të lejohej të shkonte në shtëpi, madje edhe me stafin mjekësor që e vëzhgonte atë.

Vëzhgimi është gjithashtu fjala më e rëndësishme këtu, pasi duket se infermierët e caktuar për Maradonan bënë shumë pak për të ndihmuar në kujdesin për legjendën e futbollit.

Raportet në Argjentinë, të mbuluara nga “La Repubblica”, pretendojnë se nuk kishte as tualet në shtëpinë e Maradonës, kështu që ai duhej të përdorte një tualet kimik.

Është raportuar se zemra e tij po punonte vetëm me 38 përqind të kapacitetit, ishte zgjeruar në dyfishin e anës së saj normale dhe hipertensioni ishte aq i keq sa nuk mund të kontrollohej me ilaçe të thjeshta.

Bisedat në ËhatsApp midis vajzave të Maradonës, Dalma dhe Giannina dhe psikiatrit Agustina Cosachov u morën si prova dhe i panë ata gjoja të diskutonin nevojën për një mjek të ri më të përkushtuar për të ndihmuar Diegos sesa Leopoldo Luque.

Pas dekadave të abuzimit të trupit të tij me drogë dhe alkool, Maradona kishte simptoma tërheqjeje si dhe depresion, të diagnostikuar nga Cosachov.

Ish-gruaja e Maradonas, Claudia Villafane, gjithashtu u citua në raport të thoshte: "Nëse do të kishit parë se ku vdiq Diego, do të kishit vdekur edhe ju." 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat