Ibra provokohet nga serbët në Beograd, ja si fyhet rëndë në tribuna

Futboll

Ibra provokohet nga serbët në Beograd, ja si fyhet rëndë në tribuna

Më: 19 shkurt 2021 Në ora: 13:41
Ibra provokohet nga serbët në Beograd, ja si fyhet rëndë në tribuna

“Ti, ba*jia e ndyrë …”. Kjo ishte fyerja etnike drejtuar Zlatan Ibrahimoviq i cili në Beograd, Serbi, ishte ulur në tribunë gjatë ndeshjes së parë të raundit të 32 të Ligës së Evropës kundër Cërvena Zvezdës.

Çfarë do të thotë kjo fjalë? Fyerje, madje edhe shumë e rëndë, kundër atyre që janë me origjinë nga Bosnja. Kur lojtari i Milan u njoh nga tifozi, ai u ngacmua me ato fjalë helmuese dhe të papërsëritshme, pse? Ish Manchester United ka rrënjë ballkanike përmes nënës së tij katolike kroate dhe një babai mysliman boshnjak, të dy emigruan në Suedi.

Cili ishte reagimi i sulmuesit?

Ibra preferoi të mos u dorëzohej provokimeve, duke injoruar fjalinë që ishte përdorur.

Mund të shihni se si thjesht ktheni kokën dhe pastaj mbani shikimin të fiksuar në fushë, ku ‘djalli’ ishte duke udhëhequr 2-1 pavarësisht dy golave ​​të anuluar me Var (ndeshja do të përfundojë 2-2). Në një moment ai i kalon diçka në një zarf një anëtari tjetër të Milanit që është afër.

Pasi erdhi në qendër të vëmendjes pas asaj që ndodhi me Romelu Lukaku në derbin e Coppa Italia, vetë Ibrahimovic mbrojti veten nga akuzat kundër tij.

Për shkak të atij tërbimi ballë për ballë me belgun, gjatë së cilës ai e quajti atë “gomar” dhe iu referua “budallallëkut të tij vudu praktikuar nga nëna e tij”, suedezi u akuzua për atë gjuhë ofenduese që kufizohej me fyerje raciste.

Ai reagoi ndaj atyre akuzave duke përsëritur qëndrimin e tij: domethënë, dënim të prerë të racizmit në çdo formë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat