Bayerni shkatërron Lazion në Romë, Atletico mposhtet nga Chelsea 

Futboll

Bayerni shkatërron Lazion në Romë, Atletico mposhtet nga Chelsea 

Nga: Kemajl Goca Më: 23 shkurt 2021 Në ora: 21:23
Lewandowski shënon për Bayernin

(E plotësuar) - Bayern Munihu me lehtësi ka shënuar fitore me rezultat 4:1 ndaj Lazios në stadiumin “Olympico” në Romë. Kampioni i Evropës bëri lojë të madhe dhe sipas kësaj edhe fitorja ishte bindëse.

Futbollisti nga Kosova, Vedat Muriqi dhe portieri nga Shqipëria, Thomas Strakosha, asnjë minutë nuk u futen në lojë në radhët e Lazios. 

Vendasit hasën në një kundërshtar shumë të fortë, siç është Bayerni.

Image

Lazio-Bayerni

Duhet veçuar golin e 17-vjeçarit Jamal Musiala, i ciili nga rreth 16 metra shënoi gol të bukur në portën e Lazios.

Bavarezët arritën fitore me tre gola dallim në takimin e parë të tetës së finales në Champions League dhe me një këmbë janë në çerekfinalen e madhe. Në minutën e 9-të, Lewandowski shënoi duke përftuar nga një gabim trashanik i Musacchios. Musacchios bëri gafë të pafalshme dhe në orvatje për t’ia kthyer topin Pepe Reina, ia fal Lewandowskit. 

Image

Lazio - Bayern

Në minutën e 24-të, 17-vjeçari Musiala realizon nga rreth 16 metra në këndin e poshtëm të  djathtë, 0:2 dhe në atë të 42-të, Sane thellon rezultatin në 0:3.

Në pjesën e dytë përkatësisht në minutën e 47-të. Acerbi shënon autogol për 0:4. Pas dy minutave (49’) Correa ngushtojë humbjen në 1:4.

Chelsea kthehet me fitore të madhe nga “Arena National” në Bukuresht të Rumanisë, duke e mposhtur me rezultat 1:0 Atletico Madridin. Atletico ishte në cilësinë e vendasve por nuk ia dolën në përballjen e parë dhe tani e pret punë e zorshme në Londër për të përmbysur këtë rezultat.

Image

Chelsea

Në minutën e 71-të, Oliveir Giroud (me shpinë të kthyer nga porta) nga rreth 10-11 metra me gërshërë godet dhe shënoi gol të bukur në këndin e djathtë, për fitoren e madhe të londinezëve. 

Lazio-Bayerni 1:4
Stadiumi “Olimpico” në Romë.
Gjyqtar: D. Grinfeld (Izraeli).
Shënues: Correa (49’) - Lewandowski (9’), Musiala (24’), Sane (42’), Acerbi (47’ – autogol).
Kartona të verdhë. Alberto, Leiva, Correa, Marushiq, Escalante – Kimmich, Coman.
Lazio: Reina, Patric (Hoedt 53’), Acerbi, Musacchio (Luliq 31’), Lucas Leiva (Escalante 53’), Lazzari,  Milinkoviq-Saviq (Catadti 81’), Luis Alberto (Akpa Akpro 81’), Marushiq, Correa dhe Immobile. 
Bayerni: Neuer, Süle, Boateng, Alaba, Davies, Kimmich, Goretzka Martinez (63’), Sane (Sarr 90’), Musiala (Choupo-Moting 90’), Coman (Hernandez (75’) dhe Lewandowski.

Atletico – Chelsea 0:1
Stadiumi “Arena National Bukuresht”.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Giroud (71’). 
Kartona të verdhë: Llorente, Lemar - Mount, Jorginho.
Atletico Madrid: Oblak, Saviq, Hermoso (Vitolo 84’), Felipe, Llorente, Koke, Saul Niguez (Lodi 82’), Lemar, Joao Felix (Torreira (82’), Correa (Dembele 82’) dhe Suarez.
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Marcos Alonso, Jorginho, Mount (Kante (74’), Kovaçiç (Ziyech 74’), Hudson-Odoi (James 80’), Giroud (Havertz 87’) dhe Werner (Pulishiç (87’).

86'  Lazio-Bayerni 1:4
Stadiumi “Olimpico” në Romë.
Gjyqtar: D. Grinfeld (Izraeli).
Shënues: Correa (49’) - Lewandowski (9’), Musiala (24’), Sane (42’), Acerbi (47’ – autogol).
Kartona të verdhë. Alberto, Leiva, Correa, Marushiq, Escalante – Kimmich, Coman.
Lazio: Reina, Patric (Hoedt 53’), Acerbi, Musacchio (Luliq 31’), Lucas Leiva (Escalante 53’), Lazzari,  Milinkoviq-Saviq (Catadti 81’), Luis Alberto (Akpa Akpro 81’), Marushiq, Correa dhe Immobile. 
Bayerni: Neuer, Süle, Boateng, Alaba, Davies, Kimmich, Goretzka Martinez (63’), Sane, Musiala, Coman (Hernandez (75’) dhe Lewandowski.

Atletico – Chelsea 0:1
Stadiumi “Arena National Bukuresht”.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Giroud (71’). 
Kartona të verdhë: Llorente - Mount, Jorginho.
Atletico Madrid: Oblak, Saviq, Hermoso (Vitolo 84’), Felipe, Llorente, Koke, Saul Niguez (Lodi 82’), Lemar, Joao Felix (Torreira (82’), Correa (Dembele 82’) dhe Suarez.
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Marcos Alonso, Jorginho, Mount (Kante (74’), Kovaçiç (Ziyech 74’), Hudson-Odoi (James 80’), Giroud dhe Werner.

77' Atletico Madridi është në presion në stadiumin në Bukuresht, për faktin se po pëson humbje.

73' Lazio-Bayerni 1:4
Stadiumi “Olimpico” në Romë.
Gjyqtar: D. Grinfeld (Izraeli).
Shënues: Correa (49’) - Lewandowski (9’), Musiala (24’), Sane (42’), Acerbi (47’ – autogol).
Kartona të verdhë. Alberto, Leiva, Correa- Kimmich.
Lazio: Reina, Patric (Hoedt 53’), Acerbi, Musacchio (Luliq 31’), Lucas Leiva (Escalante 53’), Lazzari,  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto, Marushiq, Correa dhe Immobile. 
Bayerni: Neuer, Süle, Boateng, Alaba, Davies, Kimmich, Goretzka Martinez (63’), Sane, Musiala, Coman dhe Lewandowski.

Atletico – Chelsea 0:1
Stadiumi “Arena National Bukuresht”.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Giroud (71’). 
Kartona të verdhë: Llorente - Mount, Jorginho.
Atletico Madrid: Oblak, Saviq, Hermoso, Felipe, Llorente, Koke, Saul Niguez, Lemar, Joao Felix, Correa dhe Suarez.
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Marcos Alonso, Jorginho, Mount, Kovaçiç, Hudson-Odoi, Giroud dhe Werner.

71' Chelsea avancon ndaj Atleticos. Autor i golit Olivier Giroud!

66' Bayerni ka epërsinë e thellë.

58' Lazio kërkon me çdo kusht ta ngushtojë humbjen.

51' Lazio-Bayerni 1:4
Stadiumi “Olimpico” në Romë.
Gjyqtar: D. Grinfeld (Izraeli).
Shënues: -Correa (49') - Lewandowski (9’), Musiala (24’), Sane (42’), Acerbi (47’ – autogol).
Kartona të verdhë. Albertio.
Lazio: Reina, Patric, Acerbi, Musacchio (Luliq 31’), Lucas Leiva, Lazzari,  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto, Marushiq, Correa dhe Immobile. 
Bayerni: Neuer, Süle, Boateng, Alaba, Davies, Kimmich, Goretzka, Sane, Musiala, Coman dhe Lewandowski.

Atletico – Chelsea 0:0
Stadiumi “Arena National Bukuresht”.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania). 
Kartona të verdhë: Mount.
Atletico Madrid: Oblak, Saviq, Hermoso, Felipe, Llorente, Koke, Saul Niguez, Lemar, Joao Felix, Correa dhe Suarez.
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Marcos Alonso, Jorginho, Mount, Kovaçiç, Hudson-Odoi, Giroud dhe Werner.

49' Skuadra rimake, lazuo ngushton rezultatin në 1:4 duke iu falënderuar golit të Correas. 

47' Lazio po pëson debakël, Acerbi ka shënuar autogol për 0:4. 

Fillojnë pjesët e dyta!

Përfunduan pjesët e para! Bayerni po e shemb Lazion me rezultat 0:3 në 45 minutat e parë.

Në minutën e 9-të, Lewandowski shënoi duke përftuar nga një gabim trashanik i Musacchios. Musacchios bëri gafë të pafalshme dhe në orvatje për t’ia kthyer topin Pepe Reina, ia fal Lewandowskit.

Në minutën e 24-të, 17-vjeçari Musiala realizon nga rreth 16 metra në këndin e poshtëm të  djathtë, 0:2 dhe në atë të 42-të, Sane thellon rezultatin në 0:3.

42' Futbollisti Leroy Sane thellon epërsinë 0:3 të Bayernit. Bavarezët po e shembin Lazion në Romë! 

38' Lazio-Bayerni 0:3
Stadiumi “Olimpico” në Romë.
Gjyqtar: D. Grinfeld (Izraeli).
Shënues: Lewandowski (9’), Musiala (24’), Sane (42').
Kartona të verdhë. Albertio.
Lazio: Reina, Patric, Acerbi, Musacchio (Luliq 31’), Lucas Leiva, Lazzari,  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto, Marushiq, Correa dhe Immobile. 
Bayerni: Neuer, Süle, Boateng, Alaba, Davies, Kimmich, Goretzka, Sane, Musiala, Coman dhe Lewandowski.

Atletico – Chelsea 0:0
Stadiumi “Arena National Bukuresht”.
Gjyqtar: F. Brych F. (Gjermania). 
Kartona të verdhë: Mount.
Atletico Madrid: Oblak, Saviq, Hermoso, Felipe, Llorente, Koke, Saul Niguez, Lemar, Joao Felix, Correa dhe Suarez.
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Marcos Alonso, Jorginho, Mount, Kovaçiç, Hudson-Odoi, Giroud dhe Werner.

35' Bayerni është komod, ka epërsinë prej dy golave kundër Lazios.

32' Në Bukuresht edhe më tej rrjetat e paprekura mes Atleticos dhe Chelseas.

30' Lazio është në presion të madh.

24' Bayerni në formë, por dridh Romën. Jamal Musiala thellon e epërsinë 0:2 kundër Lazios.

20' Bayerni është në epërsi, nuk ka gola në Bukuresht.

17' Bayerni po tregon lojë shumë të mirë, sikurse edhe Atletico e Chelsea.

11' Në Bukuresht mes Atleticos dhe Chelseas ende nuk ak gola.

 9' Sulmuesi polak "ngrin" Romën, shënon për Bayernin, duke avancuar me 0:1 ndaj Lazios.

9' Bayerni në epërsi. 7' Lazio është para presionit të Bayernit.

5' NUk ka gola n; asnj; ndeshje.

2' Dy ndeshje që pritet me rivalitet deri në fund, kampioni gjerman Bayerni kërkon fitore në Romë.

Fillojnë ndeshjet! Vedat Muriqi është në bankën e Lazio.

Në Romë dhe në Bukuresht do të zhvillohen ndeshjet e para të tetës së finales së Champions League në futboll.

Lazio sfidon kampionin gjerman Bayerni dhe Atletico Madrid ndeshet me Chelseat.

Lazio-Bayerni
Stadiumi “Olimpico” në Romë.
Gjyqtar: D. Grinfeld (Izraeli).
Lazio: Reina, Patric, Acerbi, Musacchio, Lucas Leiva, Lazzari,  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto, Marushiq, Correa dhe Immobile. 
Bayerni: Neuer, Süle, Boateng, Alaba, Davies, Kimmich, Goretzka, Sane, Musiala, Coman dhe Lewandowski.

Atletico – Chelsea
Stadiumi “Arena National Bukuresht”.
Gjyqtar: F. Brych F. (Gjermania). 
Atletico Madrid: Oblak, Saviq, Hermoso, Felipe, Llorente, Koke, Saul Niguez, Lemar, Joao Felix, Correa dhe Suarez.
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Marcos Alonso, Jorginho, Mount, Kovaçiç, Hudson-Odoi, Giroud dhe Werner.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat