Familjet arabe kërkojnë që Messi të refuzojë marrëveshjen milionëshe

Futboll

Familjet arabe kërkojnë që Messi të refuzojë marrëveshjen milionëshe

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 11:39
Familjet arabe kërkojnë që Messi të refuzojë marrëveshjen milionëshe

Lionel Mesi, besohet të jetë objektivi kryesor i fushatës ‘Visit Saudi’. Ata thuhet se duan që argjentinasi të bëhet fytyra e bordit turistik të qarkut dhe tashmë i kanë paraqitur një ofertë partneriteti shumë milionëshe.

Anëtarët e familjes së të burgosurve politikë të vendit i kanë shkruar një letër të hapur Messit.

“Ju jeni një frymëzim për miliona dhe ajo që thoni dhe bëni vërtet ka rëndësi. Ta themi troç – ju keni një fuqi të madhe, por me atë fuqi vjen një përgjegjësi e madhe. Regjimi Saudit dëshiron t’ju përdorë për të pastruar reputacionin e tij. Të burgosurit e ndërgjegjes në Arabinë Saudite janë torturuar, sulmuar seksualisht dhe janë mbajtur në izolim – shpesh për muaj me radhë.

Aktivistët për të drejtat e grave, predikuesit reformistë, aktivistët shiitë, aktivistët e demokracisë, në të vërtetë kushdo që kritikon apo edhe vë në dyshim regjimin mund të përballet me burgim afatgjatë dhe në disa raste me dënim me vdekje.

Nëse ju thoni” po “për të vizituar Sauditin, ju në fakt po u thoni po të gjitha abuzimeve të të drejtave të njeriut që ndodhin sot në Arabinë Saudite moderne. Por nëse thoni” jo “do të dërgoni një mesazh po aq të fuqishëm – se të drejtat e njeriut kanë rëndësi, se mirësjellja ka rëndësi, që ata që torturojnë dhe vrasin nuk e bëjnë këtë pa u ndëshkuar.

Bota duhet të qëndrojë përpara atyre që shkelin të tjerët. Lionel Messi, ju jeni një hero për miliona njerëz – ju lutemi përdorni atë status për mirë. Ngrihuni për të drejtat e njeriut dhe thoni jo kasapëve të Jamal Khashoggi dhe brutalistëve të aktivistëve paqësorë në Arabinë Saudite,“ thuhet në një letër nga anëtarët e familjes së të burgosurve politikë arabë sauditë për argjentinasin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat