Rast për shqiptarin e lindur në Slloveni!

Futboll

Rast për shqiptarin e lindur në Slloveni!

Më: 4 mars 2021 Në ora: 15:29
Rast për shqiptarin e lindur në Slloveni!

Covid-19 detyron Davide Nicola të peshkojë nga ekipi të rinjve. Pasi nuk zbriti në fushë në dy ndeshjet e fundit kundër Sassuolo (e shtyrë) dhe Lazio (nesër vendimi i Gjykatësit Sportiv), Torino është kthyer në stërvitje që dje, sigurisht, pa lojtarët pozitivë me Covid-19.

Janë tetë futbollistë pozitivë me Coronavirus dhe në këto ditë të trajnimit kolektiv në Filadelfia po zhvillohen “audicione” të vërteta.

Midis ekipit Primavera ka tetë të rinj që presin një telefonatë, me Nicola që duhet të thërrasë nga katër deri në gjashtë.

Asnjë portier nuk do të nevojitet, në fakt infeksioni ka kursyer Sirigu dhe Milinkovic-Savic (Ujkani ishte goditur tashmë nga Covid-19 nëntorin e kaluar), por do të nevojiten alternativa nga jashtë: Nicola po vëzhgon me kujdes Gianmarco Todisco dhe Jean Freddi Greco.

I pari është një lojtar i datëlindjes 2002 i ardhur nga Juve Stabia, i dyti ka një vit më shumë dhe disa paraqitje me Italinë e moshave.

Alternativa e fundit përfaqësohet nga Matteo Procopio, i cili tashmë është 25 vjeç, por nuk ka gjetur fat në përvojat mes profesionistëve dhe është kthyer në Primavera.

Një fjalim i ngjashëm me Erick Ferigra, qendra ekuadoriane e vitit 1999 me valixhet gati dhe që tani mund të jetë i dobishëm për Nicola, të paktën për stolin.

Mbrojtësit e tjerë të parë janë Christian Celesia, 2002 i cili bëri debutimin e tij me Moreno Longo ndeshjen e fundit të sezonit të kaluar dhe Raffaele Spina, i cili u rrit te Juventus por arriti në granatë gjatë verës.

Edhe në mesfushë Toro ka “batanijen e shkurtër”: tashmë në prehrin e ekipit të parë dhe në aromën e thirrjes për Crotone ndodhet slloveni me origjinë kosovare, Altin Kryeziu dhe Krysztofer Horvat, me këtë të fundit që bëri debutimin e tij me Marco Giampaolo gjatë ndeshjes së Kupës me Virtus Entella.

Për sulmin, megjithatë, Nicola nuk ka probleme, me kthimin e Antonio Sanabria, i gatshëm për të bërë debutimin e tij me granatë, dhe tre sulmuesve të tjerë (Zaza, Verdi dhe Bonazzoli).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat