​Derbi madrilen: Simeone i zhgënjyer, Zidane beson ende në titull

Futboll

​Derbi madrilen: Simeone i zhgënjyer, Zidane beson ende në titull

Më: 7 mars 2021 Në ora: 23:06
Diego Simeone

Në derbin e raundit 26 të kampionatit spanjoll të futbollit, Atletico Madrid dhe Real luajtën sonte pa fitues në “Wanda Metropolitano”, me rezultat 1:1.

Ky rezultat e gëzoi më së shumti Barcelonën, e cila pas këtij raundi ngushtoi diferencën me Atleticon kryesuese në tri pikë.

Ekipi vendas kaloi në epërsi në minutën 15 me golin e Luis Suarez. Reali mund të kishte barazuar tre minuta më vonë, por Jan Oblak nuk lejoi të befasohej nga Karim Benzema.

Në fillim të pjesës së dytë, Atletico mund të konfirmonte fitoren, por Yannick Carrasco dhe Suarez nuk i shfrytëzuan mundësitë e mira.

Më vonë Reali u zgjua dhe Karim Benzema kishte dy raste të mëdha, por Oblak mbrojti shkëlqyeshëm. Sidoqoftë, në minutën e 88-të, francezi barazoi pas asistimit të Casemir.

"Ne kontrolluam pjesën më të madhe të lojës, kemi dominuar në mbrojtje dhe kemi pasur mundësi ta mbyllim ndeshjen, por nuk i shfrytëzuam ato," tha trajneri i Atletico Diego Simeone pas takimit.

"Në futboll, ju duhet të jepni gjithçka gjatë një ndeshje, dhe nëse nuk rrezikoni, nuk duhet të habiteni nëse kundërshtarët barazojnë," shtoi ai.

Trajneri i Real Madridit Zinedine Zidane beson se skuadra e tij është ende në lojën e titullit.

"Ne e dimë që është një rrugë e gjatë, por ne do të luftojmë deri në fund sepse gjithçka mund të ndodhë", tha francezi.

"Ne e dimë se çfarë duhet të përmirësojmë, por gjëja më e rëndësishme është që ne arritëm të reagojmë në pjesën e dytë gjysma dhe luaj shumë më mirë", shtoi ai.

Në tabelë, Atletico Madrid kryeson me 59 pikë, Barcelona 56, Real Madrid 54 etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat