​Marek Hamshik kalon në Gotenborg

Futboll

​Marek Hamshik kalon në Gotenborg

Më: 8 mars 2021 Në ora: 23:27
Marek Hamshik

Që nga e hëna, kapiteni i ekipit kombëtar të futbollit sllovak, Marek Hamshek (33), është zyrtarisht një anëtar i ri i divizionit të parë suedez IFK Gotenborg.

Hamshik nënshkroi një kontratë për klubin suedez deri në fund të gushtit të këtij viti.

"Testi mjekësor ka kaluar, kontrata është nënshkruar," njoftoi klubi në faqen e tij zyrtare, duke njoftuar ardhjen e lojtarit të kombëtares sllovake.

Hamshik mbërriti në Suedi pasi luajti për Dalian kinez nga 2019-2021. Para kësaj, ai luajti për Napoli 12 vjet, veshi fanellën e Brescia për tri sezone, dhe për Slovan nga Bratislava për dy vjet.

"Jam i lumtur që ndodhem këtu dhe jam befasuar pozitivisht nga kushtet e shkëlqyera. Siç e dinë të gjithë, unë jam këtu me një kontratë afatshkurtër, por do të bëj çmos për të ndihmuar ekipin të arrijë sukses. Unë do të investoj tërë trupin dhe shpirtin tim në këtë klub, "tha ai.

Hamshik është mbajtës i rekordit të ekipit kombëtar të Sllovakisë me 126 paraqitje dhe 26 gola.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat