Porto trondit Juventusin! Dortmundi në çerekfinale

Më: 9 mars 2021 Në ora: 21:39
Porto feston

(E plotësuar) - Porto pas 120 minutave kualifikohet në çerekfinale të Champions League.

Mbrëmje e zezë për futbollistët Cristiano Ronaldon, Alvaro Moratën dhe Juventusin, eliminohen nga gara më prestigjioze. Porto kualifikohet falë golave që shënoi më shumë si mysafirë.

Ballafaqimi mes Juventusit dhe Portos, në kohën e rregullt përfundoi me rezultat 2:1 në të mirë të Juves, pasi që takimi i parë kishte përfunduar me 2:1 për skuadrën portugeze, ndeshje shkoi në vazhdime dy herë nga 15 minuta.

Juventus-Porto 3:2

Në minutën e 19-të, Sergio Oliveira realizoi nga penalltia (0:1) për Porton. Në pjesën e dytë gjërat ndryshuan dhe Juve përmbysi gjithçka.

Futbollisti Federico Chiesa ishte protagonistë, duke shënuar në minutën e 49-të dhe të 63-tën. Skuadrës portugeze iu vështirësuan punët edhe më shumë, kur në minutën e 54-të Mehdi Taremi u përjashtua nga loja për shkak të dy kartonëve të verdhë.

Juventus-Porto

As 90 minuta lojë nuk sollën kualifikuesin, por gjithçka u përcaktua pas 120 minutave.

Në minutën e 115-të, Sergio Oliveira barazon rezultatin 2:2, por Juve menjëherë kundërpërgjigjet dhe shënon për 3:2 përmes Adrien Rabiot, gol që nuk i mjaftoi. Sergio Oliveira është hero i kualifikimit të Portos, dy gola të tij, janë sikur ari.

Porto plot 66 minuta me një lojtar me pak, por luftuan si trima të vërtetë dhe siguruan kalimin më tej.

Dortmundi kualifikohet në çerekfinale! Verdhezinjtë si vendas barazuan me rezultat 2:2 me Sevillën në ndeshjen që u zhvillua në stadiumin “Signal Iduna Park”. Dortmundi falë fitores në takimin e parë me 3:2 në Sevilla kualifikohet me rezultat të përgjithshëm 5:4 kualifikohen më tej.

Dortmund-Sevilla

Hero i verdhezinjve është Erling Haaland, duke shënuar në minutën e 35’ dhe të 54-tën nga penalltia) dhe për Sevillën realizoi  En-Nesyri (69’-nga penalltia e 90+6’)).

Dortmundi-Sevilla 2:2
Stadiumi “Signal Iduna Park” në Dortmund.
Gjyqtar: C. Cakir.
Shënues: Haaland (35’ e 54’-nga penalltia) - En-Nesyri (69’-penalltia e 90+6’).
Kartona verdhë: Morey, Haaland, Can - Acuna, Jordan, Fernando, Kounde, Oscar, Diego Carlos.
Dortmundi: Hitz, Morey (Meunier 90+5’), Can, Hummels, N. Schulz (Zagadou 89’), Dahoud, Bellingham, Delaney, Reus, T. Hazard (Passlack 67’), Haaland.
Sevilla: Bono, Jesus Navas, Kounde, Diego Carlos, Acuna, Fernando (Rakitiç 86’), Jordan (Gomez 60’), Oscar (Torres 79’), Suso (El Haddadi 86’), En-Nesyri, Ocampos (De Jong 60’).

Stadiumi "Allianz Stadium", Torino.
Gjyqtar: B. Kuipers (Holanda).
Shënues: Chiesa (49’ e 63’), Rabiot (117’) - Sergio Oliveira (19’-nga penalltia e 115’).
Kartona verdhë: Chiesa, Cuadrado, Bernardeschi, Rabiot – Otavio, Mbemba.
Karton i kuq: Taremi.
Juventusi: Szczesny, Cuadrado, Bonucci (de Ligt 75’), Demiral, Alex Sandro, Arthur (Kulusevski 102’), Rabiot, Chiesa (Bernardeschi 102’), Ramsey (McKennie 75’), Morata, Cristiano Ronaldo.
Porto: Marchesin, Wilson Manafa, Mbemba, Pepe, Zaidu (Sanus 71’), Sergio Oliveira (Ndiaye 119’), Uribe (Grujiq 90’), Corona (Leite 118’), Otavio (Sarr 61’), Marega (Martinez Toni 106’) dhe Mehdi Taremi.

Në minutën e 115-të, Sergio Oliveira barazpn rezultatin, por Juve menjëherë kundërpërgjigjet dhe shënon për 3:2 me golin e Adrien Rabiot.

106' Fillon pjesa e dytë e vazhdimeve, ende pa ndryshim rezultati, Juventus-Porto 2.1.

100' Porto po mbrohet, synon të befasojë.

92' Ndeshje me emocione.

Juventusi-Porto në vazhdime dy herë nga 15 minuta, takimi në kohën  e rregullt përfundoi 2:1 në favor të Juves.

Dortmundi kualifikohet në çerekfinale të Champions League! Verdhezinjtë si vendas barazuan me rezultat 2:2 me Sevillën në ndeshjen që u zhvillua në stadiumin “Signal Iduna Park”.

Dortmundi falë fitores në takimin e parë me 3:2 në Sevilla kualifikohet me rezultat të përgjithshëm 5:4 kualifikohen më tej.

Hero i verdhezinjve është Erling Haaland, duke shënuar në minutën e 35’ dhe të 54-tën nga penalltia) dhe për Sevillën realizoi En-Nesyri (69’-nga penalltia e 90+6’)).

Juventus-Porto 2:1
Shënues: Chiesa (49’ e 63’) - Sergio Oliveira (19’-nga penalltia).
Kartona verdhë: Otavio,
Juventusi: Szczesny – Ju, Cuadrado, Bonucci (de Ligt 75’), Demiral, Alex Sandro, Arthur, Rabiot, Chiesa, Ramsey (McKennie 75’), Morata, Cristiano Ronaldo.
Porto: Marchesin, Wilson Manafa, Mbemba, Pepe, Zaidu (Sanus 71’), Sergio Oliveira, Uribe (Grujiq 90’), Corona, Otavio (Sarr 61’), Marega dhe Mehdi Taremi.

86' Juve me Porton shumë afër vazhdimeve.

82' pak minuta e ndajnë Dortmundin nga kualifikimi.

78' Dortmundi-Sevilla 2:1
Shënues: Haaland (35’ e 54’-nga penalltia) - En-Nesyri (68’-penalltia).
Kartona verdhë: Morey, Haaland Can - Acuna, Jordan, Fernando, Kounde, Oscar.
Dortmundi: Hitz, Morey, Can, Hummels, N. Schulz, Dahoud, Bellingham, Delaney, Reus, T. Hazard (Passlack 67’), Haaland.
Sevilla: Bono, Jesus Navas, Kounde, Diego Carlos, Acuna, Fernando, Jordan (Gomez 60’), Oscar, Suso, En-Nesyri, Ocampos (De Jong 60’).

Juventusi: Szczesny – Ju, Cuadrado, Bonucci, Demiral, Alex Sandro, Arthur, Rabiot, Chiesa, Ramsey, Morata, Cristiano Ronaldo.
Porto: Marchesin, Wilson Manafa, Mbemba, Pepe, Zaidu (Sanus 71’), Sergio Oliveira, Uribe, Corona, Otavio (Sarr 61’), Marega dhe Mehdi Taremi.

68' En Nesyri ngushton rezultatin. Ai shënoi nga penalltia dhe i jep shpresë Sevillës.

65' Dortmundi shumë afër kualifikimit.

63' Juventusi në përpaërësi! Juve kalon në epërsi me rezultat 2:1, duke iu falënderuari të disponuarit Federico Chiesa.

62' Porto në presion me nje lojtar me pak.

54' Mehdi Taremi ndsëhkohet me karton të kuq pas dy të verdhëve dhe mbetet Porto me një lojtar me pak.

54’ Haaland shton epërsinë. Ai ka shënjuar penalltia, golin e dytë në këtë sfidë.

Dortmundi-Sevilla 2:0
Shënues: Haaland (35’ e 54’-nga penalltia).
Dortmundi: Hitz - Morey , Can , Hummels , N. Schulz - Dahoud , Bellingham , Delaney , Reus , T. Hazard – Haaland.
Sevill: Bono - Jesus Navas , Koundé , Diego Carlos , Acuna - Fernando , Jordan , Oscar - Suso , En-Nesyri , Ocampos.

Juventus-Porto 1:1
Shënues: Chiesa (49’) - Sergio Oliveira (19’-nga penalltia).
Porto: Marchesin - Wilson Manafa , Mbemba , Pepe , Zaidu - Sergio Oliveira , Uribe , Corona , Otavio - Marega , Mehdi Taremi.
49' Federico Chiesa barazon rezultatin 1:1, shton gjasat e Juves për kualifikim.

48' Haaland në superformë, shënoi golin e dytë, por anulohet.

46' Dortmundi është komod, Juventusi në presion.

Përfundojnë pjesët e para, Juventusi po pëson humbje me rezultat 0:1 nga Porto dhe Dortmundi po fiton me 1:0 kundër Sevillës.

45' Dortmundi-Sevilla 1:0
Shënues: Haaland (35’ ').

Juventus-Porto 0:1
Shënues: Chiesa (49') - Sergio Oliveira (19’-nga penalltia).

38' Ronaldo dhe Morata po hasin në vështirësi me Porton.

35' Erling Haaland, një lojtar i jashtëzakonshëm, shlnoi për epërsinë e Dortmundit.

31' Juventusi vetëm fitorja 3:1 e dërgon më tej.

24' Juventusi është në krizë të rezultatit

19' Sergio Oliveira shënon nga penalltia dhe kaloi në epërsi (0:1) Porton kundër Juventusit.

17' Si në Dortmund dhe në Torino, lojë e mirë.

12' Sevilla është në epërsi.

7' Juventusi lufton të përmbys rezultatin e sfidës së parë, edhe me 1:0 shkon më tej.

3' Nuk ka gola në asnjërën ndeshje.

Sonte zhvillohen ndeshjet e kthimit të tetës së finales së Champions League.

Dortmundi ka fituar sfidën e parë në Sevilla me rezultat 3:2 dhe porto si vendas e mundi me 2:1 Juventusin.

Dortmundi-Sevilla
Stadiumi "Signal Iduna Park", Dortmund.

Gjyqtar: B. Kuipers (Holanda). Juventusi: Szczesny - Ju. Cuadrado , Bonucci , Demiral , Alex Sandro - Arthur , Rabiot , Chiesa , Ramsey - Morata , Cristiano Ronaldo.