Ja skuadrat çerekfinaliste të Championsit! Sulmuesi i Kosovës shkakton penallti

Nga: Kemajl Goca Më: 17 mars 2021 Në ora: 21:28
Lewandowski feston

(E plotësuar) - Bayerni nga Munihu, Dortmundi, Chelsea, Liverpooli, Manchester City, Porto, Real Madridi dhe PSG, kualifikohen në çerekfinale të Champios League.

Sulmuesi i Kombëtares së Kosovës me skuadrën e tij, Lazio, eliminohen nga gara më prestigjioze.

Bayerni shënoi fitore me rezultat 2:1 ndaj Lazios, në takimin që u zhvillua në “Allianz – Arena” në Munih, po ashtu edhe takimin e parë e kanë fituar me 4:2 dhe me rezultat të përgjithshëm 6:2 bavarezët kualifikohen më tej.

Bayerni-Lazio

Në minutën e 32-të, futbollisti Vedat Muriqi pa pikë nevoje e shtyri Goretzkan dhe gjyqtari nuk e fali, akordoi penallti për Bayernin, të cilën  sulmuesi polak Robert Lewandowski e shndërroi në gol (33').

Në minutën e 73-të Maxim Choupo-Moting thellon epërsinë e bavarezëve.  Mysafirët ngushtuan humbjen në minutën e 82-të, me golin e Parolos.

Atletico Madridi eliminohet, pësoi humbje edhe në Londër me 2:0 nga Chelsea.

Chelsea-Atletico

Edhe takimin e parë skuadra londineze e ka fituar me 1:0 dhe me rezultat të përgjithshëm 3:0 kualifikohet. Në minutën e 34-të, Ziyech realizoi dhe zëvendësuesi Emerson në atë të 90+4 për fitoren e Chelseas.

Bayerni – Lazio 2:1
Stadiumi 'Allianz - Arena', Munih.
Gjyqtar: I. Kovasc (Rumania).
Shënues: Lewandowski (33’-nga penalltia), Choupo-Moting (73’) – Parolo (82’).
Kartona të verdhë: Goretzka - Radu, Acerbi, Milinkoviq-Saviq.
Bayerni: Nübel, Pavard, J. Boateng (Sule 46’), Alaba, Hernandez, Kimmich (Martinez 77’), Goretzka (Davies 64’), Sane, Müller (Musiala 71’), Gnabry dhe Lewandowski.
Lazio: Reina, Marushiq, Acerbi, St. Radu, Lazzari (Parolo 56’), Fares (Luliç 46’), Escalante (Akpa Akpro 84’),  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto (Cataldi 75’), Correa dhe Muriqi (Pereira 56’).

Chelsea-Atletico 2:0
Stadiumi "Stamford Bridge", Londër.
Gjyqtar: D. Orsato (Italia).
Shënues: Ziyech (34’), Emerson (90+4').
Kartona të verdhë: Havertz  - Lodi, Saul Niguez, Gimenez, Koke.
Karton i kuq: Saviq (Atletico Madrid – 82’).
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Zouma, Rüdiger, James, Kante, Kovaçiç, Marcos Alonso (Chilwell 90+4'), Ziyech (Pulishiç 77’), Havertz (Emerson 90+3') dhe Werner (Hudson-Odoi 83’).
Atletico: Oblak, Trippier (Lemar 69’), Saviq, Gimenez, Renan Lodi (Hermoso 46’), Koke, Saul Niguez, Llorente, Carrasco (Dembele 53’), Suarez (Correa 59’) dhe Joao Felix.

82' Lazio ngushton rezultatin, 2:1, falë golit të Parolos.

79' Gjithçka e qartë, Bayerni dhe Chelsea në çerekfinale.

Shënues: Lewandowski (33’-nga penalltia), Choupo-Moting (73’).
Lazio: Reina, Marushiq, Acerbi, St. Radu, Lazzari (Parolo 56’), Fares (Luliç 46’), Escalante,  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto (Cataldi 75’), Correa dhe Muriqi (Pereira 56’).

Chelsea-Atletico 1:0
Shënues: Ziyech (34’).
Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Zouma, Rüdiger, James, Kante, Kovaçiç, Marcos Alonso, Ziyech, Havertz dhe Werner.

73’ Bayerni thellon epërsinë me rezultat 2:0 përmes Maxim Choupo-Moting dhe gjithçka merr fund për Lazion.

64' Bayerni dhe Chelsea shumë afër që t'i bashkohen në çerekfinale skuadrave tjera, si PSG-së, Dortmundit, Portos, Liverpoolit, Realit dhe Manchester Cityt.

56' Vedat Muriqi largohet nga loja.

53' Bayerni luan me qetësi dhe pothuajse edhe është kualifikuar për në çerekfinale.

Bayerni – Lazio 1:0
Shënues: Lewandowski (33’-nga penalltia).
Bayerni: Nübel, Pavard, J. Boateng (Sule 46’), Alaba, Hernandez, Kimmich, Goretzka, Sane, Müller, Gnabry dhe Lewandowski.
Lazio: Reina, Marushiq, Acerbi, St. Radu, Lazzari, Fares (Luliç 46’), Escalante,  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto, Correa dhe Muriqi.

Gjyqtar: D. orsato (Italia).
Kartona të verdhë: Havertz  - Lodi, Saul Niguez.
Atletico: Oblak, Trippier, Saviq, Gimenez, Renan Lodi (Hermoso 46’), Koke, Saul Niguez, Llorente, Carrasco, Suarez dhe Joao Felix.

47 Atletico kërkon barazimin, Bayerni të shtojë epërsinë.

Përfunduan pjesët e para.

Në minutën e 33-të, Vedat Muriqi , pa pikë nevoje e shtyri Goretzkan dhe gjyqtari nuk e fali akordoi penallti për Bayernin, të cilën Lewandwski e shndërroi në gol.

44' Pak shpresa për Lazion, sepse për t'u kualifikuar i duhet fitorja 1:5.

39' Bayerni dhe Chelsea në epërsi. Vedat Muriqi ka shkaktuar penallti në sfidën Bayern-Lazio, duke ndalur me faull brenda zonës Leon Goretzkan.

Kartona të verdhë: Radu, Acerbi.
Bayerni: Nübel, Pavard, J. Boateng, Alaba, Hernandez, Kimmich, Goretzka, Sane, Müller, Gnabry dhe Lewandowski.
Lazio: Reina, Marushiq, Acerbi, St. Radu, Lazzari, Fares, Escalante,  Milinkoviq-Saviq, Luis Alberto, Correa dhe Muriqi.

Kartona të verdhë: Havertz  - Lodi.
Atletico: Oblak, Trippier, Saviq, Gimenez, Renan Lodi, Koke, Saul Niguez, Llorente, Carrasco, Suarez dhe Joao Felix.

34' Atletico në krizë, Chelsea në epërsi em golin e Hakim Ziyech.

33' Robert Lewandowski shënoi nga penalltia, Bayerni avancon me rezultat 1:0 ndaj Lazios.

31' Atletico po lufto, por po has në rival të fortë në Londër.

28' Radu ndëshkohet me karton të verdhë të Lazio.

23' Mysafirët në presion të madh, rezultati i ndeshjeve të parë i eliminon nga gara e Champions League.

Shënues: Lewandowski (33'-nga penalltia).

Shënues: Ziyech (34').

20' Sulmuesit nuk po tregon të shkathët deri me tash.

17' Chelsea po tregon lojë të mirë kundër skuadrës spanjolle.

14' Atletico Madrid kërkon me çdo kusht të përmbys humbjen në Madrid.

11' Nuk ka asnjë ndryshim rezultati, ndeshje të mira si në Londër si në Munih.

7' Bayerni po dominon.

5' Bayerni me luan me qetësi ndaj Lazios, ndërsa skuadra italiane ëshjë në presion të madh.

3' Nuk ka ende gola. Chelsea synon ta ruajë rezultatin e takimit të parë.

1' Fillojnë ndeshjet!

Bayerni nga Munihu është më komod, pasi që takimin e parë e ka fituar me rezultat 4:1 ndaj Lazios.

Atletico Madridi është në presion, e cila si vendas humbi me 1:0 dhe sonte ka punë të zorshme me Chelsean në Londër.