Trajneri i parë i Messit shpërthen në lot derisa

Futboll

Trajneri i parë i Messit shpërthen në lot derisa

Më: 4 prill 2021 Në ora: 11:26
Trajneri i parë i Messit shpërthen në lot derisa

Një intervistë me trajnerin e parë të Lionel Messit është bërë virale në rrjetet sociale, derisa ai shpërthen në lot duke kujtuar herën e parë që pa yllin argjentinas duke luajtur.

Salvador Aparicio është njeriu i parë që ka stërvitur Messin, por me modesti mohoi se ai “zbuloi” lojtarin. Fatkeqsisht, Aparicio vdiq në 2008 dhe kurrë nuk e pa Messin të arrinte potencialin e tij të plotë, por të paktën ai i e pa lojtarin të hynte në ekipin e parë të Barcelonës dhe të luante për ekipin kombëtar të Argjentinës

Messi lindi në Rosario dhe u bashkua me Newell's Old Boys në moshën gjashtë vjeç, para se të largohej nga vendi i tij për t'u bashkuar me Barcelonën në moshën 13 vjeç. Por, para gjithë kësaj, ai luajti për klubin lokal Grandoli kur ishte vetëm katër vjeç dhe ku Aparicio ishte trajneri i tij.

Në një intervistë të kryer pak para vdekjes së tij, Aparicio kujtoi se i pari i kishte hedhur sytë te Messi si djalë i ri.

"Messi dhe familja e tij erdhën një herë për të parë ndeshjen. Vëllezërit e tij luanin këtu. Unë isha një lojtar i shkurtër, kështu që i thashë Messit të vinte të luante. Ai ishte i vogël. Shumë i vogël. Herën e parë kur topi shkoi tek ai, e goditi këmbën e tij të majtë” – tha fillimisht Aparicio.

"Herën e dytë, ai kontrolloi topin dhe filloi të vraponte përtej fushës. Ai dribloi të gjithë që i dilnin në rrugë. Ai shënoi gjashtë ose shtatë gola në çdo ndeshje... Ai ishte i mbinatyrshëm, thënë thjesht" – shtoi ai.

I pyetur se si ndihej kur shikonte super yllin e ri duke luajtur Barcelonën ose ekipin kombëtar të Argjentinës, Aparicio u përgjigj: "Ndihem si tani. Unë qava”.

"A e kuptoni? Unë jam emocionues. Ditën tjetër, ai shënoi një gol ndaj Getafe, ata thonë se ishte si goli i Maradonës kundër Anglisë në Kupën e Botës, por unë mendoj se Leo është më i mirë. Unë qaj vetëm duke e shikuar atë. Ai është personi im i veçantë. Çfarë mund të them? Jam krenar” – kishte deklaruar Salvador Aparicio.

Kujtojmë se përveç shumë rekordeve e sukseseve në karrierën e tij, Lionel Messi është lojtari që e ka fituar më së shumti herë “Topin e Artë”.

Messi deri më tash e ka fituar gjashtë herë këtë çmim dhe me të drejtë vlerësohet si një prej më të mirëve në historinë e futbollit… nëse jo më i miri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat