Liverpooli me Shaqirin nuk ia dalin në Madrid! Dortmundi mposhtet në fund 

Futboll

Liverpooli me Shaqirin nuk ia dalin në Madrid! Dortmundi mposhtet në fund 

Nga: Kemajl Goca Më: 6 prill 2021 Në ora: 21:39
Reali

(E plotësuar) - Vinicius Junior në formë, Real Madridi ka shënuar fitore me rezultat 3:1 në duel me Liverpoolin, në takimin e parë të çerekfinales së Champions League. 

Futbollisti Vinicius Junior ishte në çdo element dhe më i merituari për fitoren e madrilenëve.

Ai në minutën e 27-të, nga rreth 15 metra me një goditje përtokë kaloi në epërsi kampionin në fuqi spanjoll. 

Image

Manchester City - Dortmund

Në minutën e 36-të Asension dinak me mjeshtri parabollon portierin dhe realizon për 2:0. Në pjesën e dytë përkatësisht në minutën e 51-të, Salah nga afërsia ngushton rezultatin 2:1.  

Image

Real-Liverpool

Në minutën e 65-të, kroati Modriç asistoi për bukuri dhe Vinicius Junior me të parën godet nga rreth 12 metra e fërfëllon topin në këndin e poshtëm të majtë, 3:1.  

Në minutën e 81-të, Xherdan Shaqiri futet në lojë por nuk arritën që të paktën të ngushtojnë humbjen.

Shaqa luajti vetëm 9 minuta.

Reali ka shënuar fitore të madhe, bën hapin e parë drejt gjysmëfinales, ndërsa “Redsat” i pret punë e vështirë në takimin e kthimit.  

Manchester City City si vendas fiton me rezultat 2:1 ndaj Dortmundit.

De Bruyne në minutën e 19-të kalon në epërsi me 1:0 Cityn. Në minutën e 84-të, Haaland asiston dhe Reus barazon shifrat.

Në minutën e 90-të, Forden nuk lejon befasi, por shënon për fitoren e madhe të Manchester Cityt me rezultat 2:1 kundër Dortmundit. 
Dortmundin e pret punë e madhe në takimin e kthimit.

Real – Liverpooli 3:1
Stadiumi “Alfredo di Stefano” në Madrid.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Vinicius Junior (27’ e 65'), Asensio (36’) – Salah (52’).
Kartona të verdhë: Lucas – Mane, Alcantara, Alexander-Arnold.
Real Madrid: Courtois, Vazquez, Eder Militao, Nacho, F. Mendy, Casemiro, Kroos, Modriç, Asensio (Valverde 70’), Vinicius Junior Rodrygo (85') dhe Benzema.
Liverpooli: Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak (Firmino 81’), Robertson - Fabinho, N. Keita (Alcantara 42’), Wijnaldum, Salah, Diogo Jota (Shaqiri 81’) dhe Mane.

Manchester City – Dortmundi 2:1
Stadiumi "Etihad" në Manchester.
Gjyqtar: O. Hategan (Rumania). 
Shënues: De Bruyne (19’), Forden (90’) – Reus (84’).
Kartona të verdhë: Bellingham, Can.
Manchester City: Ederson, Walker, Ruben Dias, Stones, Joao Cancelo - Rodrigo, Gündogan, De Bruyne  - Mahrez , Foden , Bernardo Silva (Gabriel Jesus 59’).
Dortmundi: Hitz, Akanji, Hummels, Can, Morey (Meunier 81’), Bellingham, Dahoud (Delaney 81’), Guerreiro, Reus, Knauff (Reyna 63’) dhe Haaland.

84’ Reus shënon për Dortmundin dhe barazuan rezultatin 1:1 me Cityn.
Xherdan Shaqiri futet në lojë nga minuta e 81-të për Liverpoolin.

81' Ndeshjet po shkojnë drejt fundit, vendasit në epërsi.

75' Lojë me rivalitet mes Manchester Cityt dhe Dortmundit.

72' Reali kërkon të thelloi edhe më shumë epërsinë, e r Liverpooli të ngushtojë atë.

70' Përderisa në Madrid janë shënuar 4 gola, vetëm një në Manchester. 

65' Junior Vinicius shënoi golin e dytë të tij dhe të eprësisë 3:1 të Realit.  

Real – Liverpooli 3:1
Stadiumi “Alfredo di Stefano” në Madrid.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Vinicius Junior (27’ e 65'), Asensio (36’) – Salah (52’).
Kartona të verdhë: Lucas – Mane, Alcantara.
Real Madrid: Courtois, Vazquez, Eder Militao, Nacho, F. Mendy, Casemiro, Kroos, Modriç, Asensio, Vinicius Junior dhe Benzema.
Liverpooli: Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson - Fabinho, N. Keita (Alcantara 42’), Wijnaldum, Salah, Diogo Jota dhe Mane.

Manchester City – Dortmundi 1:0
Stadiumi "Etihad" në Manchester.
Gjyqtar: O. Hategan (Rumania). 
Shënues: De Bruyne (19’).
Kartona të verdhë: Bellingham, Can.
Manchester City: Ederson, Walker, Ruben Dias, Stones, Joao Cancelo - Rodrigo, Gündogan, De Bruyne  - Mahrez , Foden , Bernardo Silva (Gabriel Jesus 59’).
Dortmundi: Hitz, Akanji, Hummels, Can, Morey, Bellingham, Dahoud, Guerreiro, Reus, Knauff (Reyna 63’) dhe Haaland.

60' Reali avancon me 2:1 ndaj Liverpoolit dhe Manchester City me 1:0 kundër Dortmundit.

55' City është në epërsi kundër Dortmundit, po në presion.

52’ Mohamed Salah eralizon dhe ngushton rezultatin 1:2 kundër Realit!

Real – Liverpooli 2:1

Stadiumi “Alfredo di Stefano” në Madrid.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Vinicius Junior (27’), Asensio (36’) – Salah (52’).
Kartona të verdhë: Mane.

Real Madrid: Courtois, Vazquez, Eder Militao, Nacho, F. Mendy, Casemiro, Kroos, Modriç, Asensio, Vinicius Junior dhe Benzema.

Liverpooli: Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson - Fabinho, N. Keita (Alcantara 42’), Wijnaldum, Salah, Diogo Jota dhe Mane.

49' Manchester City është më i mirë se verdhezinjtë.

46' Dortmundi dhe Liverpooli në presion të rezultatit.

Liverpooli është në presion të madh nga Reali, është në disavantazh 2:0, ndërsa Xherdan Shaqiri është në bankë.    

Përfundojnë pjesët e para, ndërsa vendasit janë në epërsi.

43' Haaland me shokë kërkon që të barazojnë rezultatin kundër Manchester Cityt.

40' Reali ka qetësinë, ka epërsinë 2:0.

Real – Liverpooli 2:0
Stadiumi “Alfredo di Stefano” në Madrid.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Vinicius Junior (27’), Asensio (36’).
Kartona të verdhë: Mane.
Real Madrid: Courtois, Vazquez, Eder Militao, Nacho, F. Mendy, Casemiro, Kroos, Modriç, Asensio, Vinicius Junior dhe Benzema.
Liverpooli: Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson - Fabinho, N. Keita (Alcantara 42’), Wijnaldum, Salah, Diogo Jota dhe Mane.

Manchester City – Dortmundi 1:0
Stadiumi "Etihad" në Manchester.
Gjyqtar: O. Hategan (Rumania). 
Shënues: De Bruyne (19’).
Kartona të verdhë: Bellingham, Can.
Manchester City: Ederson, Walker, Ruben Dias, Stones, Joao Cancelo - Rodrigo, Gündogan, De Bruyne  - Mahrez , Foden , Bernardo Silva.
Dortmundi: Hitz, Akanji, Hummels, Can, Morey, Bellingham, Dahoud, Guerreiro, Reus, Knauff dhe Haaland.

36' Reali nuk ndalet, vazhdon me gola! Marco Asensio thellon epërsinë (2:0). 

35' Reali dhe Liverpooli po tregojnë lojë shumë të mirë.

33' Reali dhe Manchester City janë në epërsi.

Real – Liverpooli 1:0
Stadiumi “Alfredo di Stefano” në Madrid.
Gjyqtar: F. Brych (Gjermania).
Shënues: Vinicius Junior (27’).
Real Madrid: Courtois, Vazquez, Eder Militao, Nacho, F. Mendy, Casemiro, Kroos, Modriç, Asensio, Vinicius Junior dhe Benzema.
Liverpooli: Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson - Fabinho, N. Keita, Wijnaldum, Salah, Diogo Jota dhe Mane.

Manchester City – Dortmundi 1:0
Stadiumi "Etihad" në Manchester.
Gjyqtar: O. Hategan (Rumania). 
Shënues: De Bruyne (19’).
Manchester City: Ederson, Walker, Ruben Dias, Stones, Joao Cancelo - Rodrigo, Gündogan, De Bruyne  - Mahrez , Foden , Bernardo Silva.
Dortmundi: Hitz, Akanji, Hummels, Can, Morey, Bellingham, Dahoud, Guerreiro, Reus, Knauff dhe Haaland.

29' Ndeshja mjaft të mira.

27' Junior Vinicius kalon në epërsi Liverpoolin. Madrilenët pas një loje të mirë realizojnë golin, që i jep edhe më shumë qetësi. 

26' Dortmundi është në presion të madh.

24' Rivalitet në të dyja takimet.

21' Nuk ka gola ende në Madrid.

19' Kevin De Bruyne zhbllon shifrat, Manchester City udhëheq me rezultat 1:0 ndaj Dortmundit. 

17' Ndeshjet e para çerekfinale të Champions League, secila synon që të arrijë fitore dhe qetësinë për takimin e radhës. 

13' Ferland Mendy jep një krosim të përsosur për Junior Vinicius (Real Madrid), ky lëshon një mundësi të mirë.

Real – Liverpooli 0:0
Real Madrid: Courtois, Vazquez, Eder Militao, Nacho, F. Mendy, Casemiro, Kroos, Modriç, Asensio, Vinicius Junior dhe Benzema.
Liverpooli: Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson - Fabinho, N. Keita, Wijnaldum, Salah, Diogo Jota dhe Mane.

Manchester City – Dortmundi 1:0
Shënues: De Bruyne.

Manchester City: Ederson, Walker, Ruben Dias, Stones, Joao Cancelo - Rodrigo, Gündogan, De Bruyne  - Mahrez , Foden , Bernardo Silva.
Dortmundi: Hitz, Akanji, Hummels, Can, Morey, Bellingham, Dahoud, Guerreiro, Reus, Knauff dhe Haaland.

13'  Reali - Liverpool, Manchester City - Dormundi, presion të mysafirët.

2' Dormundi është në presion.

8:' Reali kërkon të shënojë sa më shpejtë.

3' Lojëra të mira.

Xherdan Shaqiri është në bankën e Liverpoolit kundër Real Madridit.

Ndeshje që pritet me rivalitet të madh.

Ndeshja tjetër është mes Manchester Cityt dhe Dortmundit.

Kjo ndeshje pritet të jetë me ritëm e me efikasitet.

Real - Liverpooli
Real Madrid: Courtois, Vazquez, Eder Militao, Nacho, F. Mendy, Casemiro, Kroos, Modriç, Asensio, Vinicius Junior dhe Benzema.
Liverpooli: Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson - Fabinho, N. Keita, Wijnaldum, Salah, Diogo Jota dhe Mane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat