Conte pas fitores: Kemi filluar të shohim gjysmën e rrugës

Futboll

Conte pas fitores: Kemi filluar të shohim gjysmën e rrugës

Më: 11 prill 2021 Në ora: 16:34
Conte pas fitores: Kemi filluar të shohim gjysmën e rrugës

Pas fitores së vuajtur ndaj Kaljarit me rezultatin 1-0 falë golit të Mateo Darmian, Antonio Konte është shfaqur përpara mikrofonave të “DAZN” për të analizuar këtë takim:

Shkëputja nga rivalët – “Ne duhet të luajmë për të fituar, për të mbajtur të shtypur pedalin. Ne nuk jemi një ekip që mund të bëjmë llogaritjet. Dhe unë nuk dua t’i bëj ato, më pëlqen shumë të fitoj dhe duke transmetuar këtë mentalitet. duke filluar të shohim objektivin tonë, që ende nuk është arritur. Ne kemi luajtur tre ndeshje në tetë ditë dhe kemi sjellë në shtëpi nëntë pikë të rëndësishme, është e kotë të fshihemi. Por kjo nuk është e mjaftueshme, ka akoma tetë ndeshje kampionati.”

Rritja si skuadër – “Ky është një ekip që po tregon stabilitet. Ne shpesh harrojmë rrugën e sezonit të kaluar, me mbi 80 pikë dhe një finale të Europa Ligës. Ka vend për rritje, djemtë e dinë atë. Mentaliteti, si dhe dinakëria duke ndjerë gjakun, tani kemi filluar ta kemi gjithashtu dhe para se të na mungonte. Djemtë besojnë në atë që u thuhet, ata duhet të komplimentohen.

Kombinimi Eriksen-Sensi si titullar – “Eriksen nuk po gjente pozicionin e duhur dhe kështu mendova ta kthej në vendin e tij, me Sensin në qendër të djathtë. Dhe atje, ne gjetëm qetësinë.”

Titulli – “Vazhdoj të përsëris të njëjtën gjë, ndeshjet fillojnë të jenë më pak, secila fitore vlen për gjashtë pikë. Dje Milani kishte fituar, ishte e rëndësishme për ne që të mbanim distancën nga e dyta e pandryshuar. Dhe po mësohemi me këtë lloj situate. Për shumë, është hera e parë fakti që gjithmonë luhet për të fituar, nën presion. Unë jam shumë i kënaqur me atë që po bëjmë, mendoj se në hapësirën e pothuajse dy sezoneve ne jemi rritur shumë dhe nga të gjitha pikëpamjet".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat