Akuza

Futboll

Akuza

Më: 16 prill 2021 Në ora: 15:24
Agnelli

Disa grupe të organizuara të ultrasve të evropianëve të mëdhenj i shkruan këtë mëngjes Andrea Agnelli në këndvështrimin e reformës së Ligës së Kampionëve nga sezoni 2024-25, e cila duhet të nisë brenda tre ditësh gjatë takimit të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s.

Një reformë që ishte “parashikuar nga dhe për një pjesë të vogël të klubeve tashmë jashtëzakonisht të pasura. Plani juaj për ristrukturimin e Champions League”, lexohet, “bazohet në rritjen e numrit të ndeshjeve, futjen e një kualifikimi bazuar në arritjet e kaluara dhe përvetësimi i të drejtave tregtare të konkursit. Ai kërcënon integritetin e sportit tonë në tërësi”

Grupet nënshkruese akuzojnë presidentin e Juventus dhe ECA për dëshirën për të “zgjeruar hendekun midis të pasurve dhe të tjerëve, për të shkatërruar ligat kombëtare dhe presin që tifozët të sakrifikojnë gjithnjë e më shumë kohë dhe para për të ndjekur klubin e tyre.

Ai po përpiqet të gjejë mënyra të reja për të na gjakosur, por ne nuk kemi kohë dhe para për të investuar në fantazitë tuaja ose për të financuar lakminë tuaj të pakufishme”.

Letra është e nënshkruar nga grupe tifozësh të klubeve të përfaqësuara në bordin ekzekutiv të Shoqatës Evropiane të Klubeve (ECA).

Siç është raportuar nga RMC Sport, Bad Gones i Lyon dhe Ultras Paris Collective i PSG kanë nënshkruar, së bashku me grupe ultras nga Arsenal, Bayern Munchen, Manchester United dhe Real Madrid.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat