SuperLeague, Agnelli e dha mesazhin muaj më parë duke përmendur Atalanta: “A është e drejtë që ata…

Futboll

SuperLeague, Agnelli e dha mesazhin muaj më parë duke përmendur Atalanta: “A është e drejtë që ata…

Më: 19 prill 2021 Në ora: 16:46
Andrea Agnelli

Superliga është një projekt që fillon nga larg, më pas u zyrtarizua me publikimin e komunikatës për shtyp pas mesnatës së ditës së djeshme…

Andrea Agnelli, presidenti i Juventusit, e kishte parashtruar rrugën tashmë një vit më parë: “Unë kam shumë respekt për atë që po bën Atalanta, por pa histori ndërkombëtare dhe me një performancë të shkëlqyeshme sportive, ajo kishte qasje të drejtpërdrejtë në garën më të mirë të klubeve evropiane…

Kjo është e drejtë, apo jo? Atëherë unë mendoj për Romën, e cila në vitet e fundit ka kontribuar në ruajtjen e renditjes së Italisë, ka pasur një sezon të keq dhe është jashtë, me atë që vjen si pasojë ekonomike… Ne gjithashtu duhet të mbrojmë investimet dhe kostot.

Pra, a do të ketë Atalanta më pak shanse për të luajtur në nivele të larta? Nuk e kam përgjigjen, ka të bëjë me vendosjen e një procesi transparent për këtë vendim.

Ka skuadra që kanë bërë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, që kanë fituar kampionatin ose kupën dhe që fitojnë kualifikimet vetëm për renditjen e vendit të tyre. Pyetja është si të ekuilibrohen, sa peshon kontributi në futbollin evropian dhe sa peshon performanca e një viti të vetëm.

Ajo që duhet të kuptohet është se si të sigurojmë klube të shëndetshme dhe ata që janë të kufizuar nga madhësia e tregut të tyre që të mund të luftojnë dhe të mos bien në ngritjen e lojtarëve për klube të mëdha”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat