Andin Lokaj tregon dy arsyet se pse do të themelohet Superliga Evropiane

Futboll

Andin Lokaj tregon dy arsyet se pse do të themelohet Superliga Evropiane

Më: 19 prill 2021 Në ora: 17:11
Andin Lokaj

Gazetari i sportit në RTK dhe komentatori i njohur, Andin Lokaj ka ardhur me një opinion në lidhje me themelimin e Superligës Evropiane.

Në postimin e tij, Lokaj ka thënë se janë dy arsye kryesore se pse po themelohet Superliga Evropiane.

Sipas komentatorit të njohur, që nga shpërthimi i pandemisë, vetëm dy ndeshje ishin të nivelit të lartë, ‘El Classico’ dhe ajo mes Bayern Munchen-PSG, kurse të tjerat ishin si terminë në ballon.

Postimi i plotë i Andin Lokajt:

Pse do të themelohet Superliga evropiane?

Dy nga arsyet kryesore janë:

E para që ndikoi ishte Pandemia. Prej se shpërtheu veq 2 ndeshjet El Clasico dhe Bayern – PSG në Minhen ishin taman ndeshje të nivelit të lartë. Të gjitha tjerat madje edhe finalja e LK edicionin e kaluar dukeshin si termine në ballon.

Dhe fakti i dytë më i rëndësishmi ka të bëjë me zgjerimin e Ligës së Kampionëve nga 24 në 36 skuadra më 2024. Që do të thotë më pak pare për gjigantët, më shumë pare për klubet e vogla dhe më shumë vota për Ceferinin.

Si ide duket ok, por këtë fakt klubet që do të themelojnë Superligën evropiane nuk e pranuan dhe tani do të hyjmë në realitetin e ri.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat