Man City kërcënon PSG, ngjitet në Ligue 1 klubi “anglez”!

Futboll

Man City kërcënon PSG, ngjitet në Ligue 1 klubi “anglez”!

Më: 9 maj 2021 Në ora: 19:52
Pamje nga vendi i ngjarjes

Tre vjet pas herës së fundit, Troyes u kthye në Ligue 1 psi fitoi kampionatin e Ligue 2 një javë prpara fundit.

Suksesi 2-0 kundër Vainqueur de Dunkerque ishte vendimtar, duke lejuar ekipin e Laurent Batlles të festonte matematikisht fitoren e kampionatit.

Ende duhet të vendoset për ekipin tjetër që do të shkojë direkt në Ligue 1, me Clermont dhe Toulouse në garë: Toulouse ka katër pikë prapa Clermont të dytë, por me një lojë më pak se kundërshtarët e tyre.

Vetëm një nga dy ekipet do të shkojë direkt në Ligue 1, ndërsa tjetra do të duhet të kalojë në playoff.

Por, rikthimi i Troyes në Ligue 1 është një lajm që meriton vëmendje të veçantë: Troyes është në fakt ekipi në pronësi të City Football Group, kompania që administron rrjetin e ekipeve të lidhura së bashku nën kujdesin e Manchester City.

Që nga shtatori i kaluar, City Football Group ka mbjellë rrënjët e saj në Francë. Ai duhej të blinte Nancy (një ekip tjetër i Ligue 2), por më pas zgjodhi Troyes, i cili u bë kështu klubi i 10-të satelitor i ekipit blu të Manchester që vazhdon të zgjerojë markën e tij në të gjithë botën.

Para se të mbërrinte në Francë, shoqëria mbajtëse e kryesuar nga Sheikh Mansour (pronari i Manchester City) kishte zyrtarizuar tashmë blerjen e aksioneve shumicë në Neë York City, Melbourne City (Australi), Yokohama F. Marinos (Japoni), Montevideo Torque City (Uruguaj), Mumbay City (India), Lommel (Belgjikë), dhe aksione të pakicave te Girona (44%, Spanjë) dhe Sichuan Jiuniu (28%, Kinë).

Guardian, në një artikull nga disa vjet më parë, e quajti atë “Plani i Qytetarëve për të Dominuar në Botë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat