Ronaldo me Portugalinë për 6 minutat e fundit tronditen Budapestin

Nga: Kemajl Goca Më: 15 qershor 2021 Në ora: 18:20

(E plotësuar) - Portugalia ka shënuar fitore me rezultat 3:0 ndaj Hungarisë, në ndeshjen e parë të grupit F të Kampionatit Evropian.

Atmosferë drithëruese në stadiumin ‘Puskas Arena’ në Budapest, 61 mijë shikues, të cilët krijuan atmosferë të rrallë.

Portugalia fiton në 6 minuta e fundit, duke marrë pikë të plota. Portieri Peter Gulacsi ishte figura qendrore në 45 minuta e parë.
Jota pati dy raste por të dyja ia mbrojti portieri hungarez.

Jota dështon në minutën e 6-të, duke goditur nga rreth 16 metra.

Po ashtu i njëjti futbollist në minutën e 40-të, nga 12 -13 godet por  Gulacsi edhe një herë reagon në mënyrën më të mirë. Në minutën e 43-të,Cristiano Ronaldo huq rastin më të mirë, nga 4-5 metra godet mbi portë.

Në minutën 47-të, Pepe godet me kokë sërish portieri hungarez në formë, nuk mposhtet. Gulacsi me vetëmohim e zë topin në këndin e poshtëm të djathtë.

Në minutën e 50-të, Sallai godet nga distanca por Rui Patricio në vend.

Fernandes në minutën e 68-të, nga distanca dërgon një projektil por Gulacsi edhe një herë tregoi klasin e tij, shpëton portën.

Në minutën e 84-të, futbollisti Raphael Guerreiro godet nga 13-14 metra dhe kë të shtangur portierin Gulacsi, duke shikuar topin përtokë e në këndin e djathtë.

Në minutën e 87-të, Ronaldo shënon nga penalltia, pasi që më parë shkaktoi penallti Orban. Në minutën e 90+2, R. Silva me një kombinim shkollor, te Ronaldo i cili kalon portierin dhe vulos fitoren në 0:3.

Hungaria – Portugalia 0:3
Stadiumi ‘Puskas Arena’ në Budapest.
Shikues: 61.000.
Gjyqtar: C. Cakir (Turqia).
Shënues: Guerreiro (84’), Ronaldo (87’-nga penalltia e 90+2+).
Kartona të verdhë: Orban, Nego - Dias.
Hungaria: Gulacsi, Botka, Orban, At. Szalai, A. Nagy (R. Vargas 90+1’), Lovrencsics, Kleinheisler (Siger 78’), Schäfer (Nego 65’), Fiola (K. Vargas 88’), Sallai (Schon 78’) dhe Ad. Szalai.
Portugalia: Rui Patricio, Nelson Semedo, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro, Danilo Pereira, William Carvalho (Sanches 81’), Bruno Fernandes (Moutinho 89’), Bernardo Silva (R. Silva 71’), Cristiano Ronaldo dhe Diogo Jota (An. Silva 81’).

Ronaldo me Portugalinë për 6 minuta tronditen Budapestin, 0:3.

86' Cristiano Ronaldo shënon nga penaltlia, 0:2.

84’ Futbollisti Raphael Guerreiro godet nga 13-14 metra dhe kë të shtangur portierin Gulacsi, duke shikuar topin përtokë e në këndin e djathtë.

81' Hungaria u tregua më e gjallë në pjesën e dytë.

79’ Ndeshja po drejt barazimit.

73’ Lojë e luftuar, një Hungari që ka shtuar presionin.

Hungaria – Portugalia 0:0
Kartona të verdhë: Dias.
Hungaria: Gulacsi, Botka, Orban, At. Szalai, A. Nagy, Lovrencsics, Kleinheisler, Schäfer (Nego 65’), Fiola, Sallai dhe Ad. Szalai.
Portugalia: Rui Patricio, Nelson Semedo, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro, Danilo Pereira, William Carvalho, Bruno Fernandes, Bernardo Silva (R. Silva 71’), Cristiano Ronaldo dhe Diogo Jota.

68’ Fernandes nga distanca dërgon një projektil por Gulacsi edhe një herë tregoi klasin e tij, shpëton portën.

65' Mungojnë rastet por jo edhe loja e mirë.

62' Nuk ka ende gola, lojë mjaft e mirë.

58' Një Hungari më e mirë në pjesën e dytë.

55' Atmosferë drithëruese, 61 mijl shikues në stadiumin në Budapest.

52' Lojë dinamike, Hungaria po kërkon golin.

50’ Sallai godet nga distanca por Rui Patricio në vend. Goditja e parë e Hungarisë në drejtim të portës portugeze.

48' Pritet lojë edhe më e mirë në pjesën e dytë.

47' Pepe godet me kokë sërish portieri hungarez në formë, nuk mposhtet. Gulacsi me vetëmohim e zë topin në këndin e poshtëm të djathtë.

Përfundon pjesa e parë. Portieri Peter Gulacsi është figura qendrore në 45 minuta e parë.

Ai është më i merituari që shpëtoi Hungaria.

Po ashtu i njëjti futbollist në minutën e 40-të, nga 12 -13 godet por  Gulacsi edhe një herë reagon në mënyrën më të mirë.

Në minutën e 43-të,Cristiano Ropandlo huq rastin më të mirë, nga 4-5 metra godet mbi portë.

Hungaria: Gulacsi, Botka, Orban, At. Szalai, A. Nagy, Lovrencsics, Kleinheisler, Schäfer, Fiola, Sallai dhe Ad. Szalai.
Portugalia: Rui Patricio, Nelson Semedo, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro, Danilo Pereira, William Carvalho, Bruno Fernandes, Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo dhe Diogo Jota.

43’ Nuk është normale çfarë huqi Ronaldo! Ai i vetmuar nga rreth 4-5 metra gjuan larg mbi portë, e pabesueshme.

42' Lojë mjaft e mirë.

40' Pofrtieri Gulacsi në formë të lartë, sërish shpëton Hungarinë. Jota nga rreth 12-13 metra godet fortë, portieri hungarez i pamposhtur.

40' Lojë me ritëm, Portugalia me Ronaldon gjithnjë e frikshme për rivalin.
38' Kartoni i parë i verdhë. Dias i Portugalisë.

37' Hungaria po angazhohet maksimalisht kundër kampionit në fuqi të Evropës.

33' Hungaria po ka telashe të mëdha me lojën shumë të mirë të rivalit.

29'  Lojë e mirë, emocione të pafundme.

26' Lojë mjaft dinamike, atmosferë drithëruese.

24' Lojë e luftuar, Portugalia e mban në presion Hungarinë në Budapest.

21’ Kampioni në fuqi i Evropës, i rrezikshëm, Hungaria po orvatet që me kundërsulme të befasojë.

Hungaria - Portugalia 0:0

17' Ndeshje e vlefshme e grupit F, Hungari - Portugali 0:0.

15' Hungaria luan me kujdes në mbrojtje.

13' Portugalia e kërkon me ngulm golin.

10' Portugalia më kërkuese, më e rrezikshme me Ronaldon.

7' Ndeshje me ritëm.

5' Ndeshje e baraspeshuar deri me tash. Rasti i parë, Jota u tregua vetjak dhe nga rreth 16 metra godet por portieri Gulacsi reagon bukur.

3' Atmosferë, emocione në stadium.

1' Fillon ndeshja drithëruese, Ronaldo me shokë në veprim.

Hungaria sfidon Portugalinë, në kuadër të grupit F të Kampionatit Evropian.

Atmosferë drithëruese, 61 mijë shikues në stadiumin ‘Puskas Arena’ në Budapest.