Anglia përfundon e para në grup, Kroacia në festë

Nga: Kemajl Goca Më: 22 qershor 2021 Në ora: 21:26
Anglia

(E plotësuar) - Kombëtarja e Anglisë përfundon në pozitën e parë në Grupin D të Kampionatit Evropian.

Anglezët tubojnë 7 pikë, tri më shumë se Kroacia dhe Çekia, që të tria kualifikohen në të tetën e finales së Kampionatit Evropian.
Skocia pësoi humbje nga Kroacia me 3:1 dhe mbetet në kuotën e 1 pikës, duke u eliminuar nga gara.

Anglia ishte më e mirë dhe e mposhti me rezultat 1:0 Republikën e Çekisë, në ndeshjen e fundit të grupit, e cila u zhvillua në stadiumin “Wembley” në Londër.

ImageÇekia - Anglia

Në minutën e 2-të,  Raheem Sterling ka qenë i pa fat, goditja e tij u ndal nga shtylla e majtë pingule e Çekisë.

4. Skocia    3    0    1    2    1:5    1

Pas dhjetë minutave (12’),  Raheem Sterling shënon me kokë nga afërsia, 0:1.

Në minutën e 28-të, Holes nga rreth 25 metra dërgon një projektil por portieri anglez, Pickford me paradë, mezi e dëboi në korne.
Anglia fiton me plot meritë.

Ndeshje e fortë është zhvilluar në stadiumin “Hampden Park’ në Glasgou, Kroacia shënoi fitore të madhe dhe kualifikohet. Kroatët e mposhtën me rezultat 3:1 Skocinë vendase, në një ndeshje drithëruese deri në sekondat e fundit.

Modriç

Në minutën e 17-të. Vlasiç nga afërsia tundi portën e skocezëve.  Tre minuta (42’) pa përfunduar pjesa e parë, McGregor barazon rezultatin 1:1.

Në minutën e 62-të, Luka Modriç e kusht tjetër, shënon për epërsinë e Kroacisë. . Ai shënoi me goditje të bukur nga distanca. Në minutën e 77-të, festë të kroatët, 77' Ivan Perishiç i jep qetësinë dhe siguron fitoren me rezultat 3:1.

Çekia-Anglia 0:1
Stadiumi "Wembley".
Gjyqtar: A. Dias Soares (Portugalia).
Shënues: Sterling (12’).
Kartona të verdhë: Boril.
Çekia: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Holes (Vydra 84’), Soucek, Masopust (Hlozek 64’), Darida (Kral 64’), Jankto (Sevcik 46’) dhe Schick (Pekhart 76’).
Anglia: Pickford, Walker, Stonesn (Mings 79’), H. Maguire, Shaw, Phillips, Rice (Henderson 46’), Saka (Sancho 84’), Grealish (Bellingham 68’), Sterling (Rashford 67’) dhe Kane.

Kroacia - Skocia 3:1
Stadiumi "Hampden Park" në Glasgou.
Gjyqtar: F. Rapallini (Argjentina).
Shënues: Vlasiç (17’). Modriç (62’), Perishiç (77’) -  McGregor (42’).
Kartona të verdhë: Lovren - McKenna.
Kroacia: Livakoviq, Juranoviq, Lovren, Vida, Gvardiol (Barishiç 71’), Brozoviq, Kovaçiç, Vlasiç (Ivanusec 76’), Modriç, Perishiç (Rebiç 81’) dhe Petkoviç (Kramariç 70’).
Skocia: Marshall, McTominay, Hanley (McKenna 33’), Tierney, O’Donnell (Patterson 84’), Robertson, Armstrong (Fraser 70’), C. McGregor, McGinn, Adams (Nisbet 84’) dhe Dykes.86’ Duket se Anglia po shënon fitore dhe do të përfundojë në vend të parë me 7 pikë.

Çekia: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Holes, Soucek, Masopust (Hlozek 64’), Darida (Kral 64’), Jankto (Sevcik 46’) dhe Schick (Pekhart 76’).
82' Ndeshjet po shkojnë drejt fundit.

79' Anglia e ruan epërsinë.

77' Ivan Perishiç i jep qetësinë Kroacisë, thellon epërsinë 3:1.

76' Çekia nuk po tregohet e rrezikshme.

72’  Kroacia është në formë të mirë, me fitore kualifikohet.

Çekia: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Holes, Soucek, Masopust (Hlozek 64’), Darida (Kral 64’), Jankto (Sevcik 46’) dhe Schick.
Anglia: Pickford, Walker, Stones, H. Maguire, Shaw, Phillips, Rice (Henderson 46’), Saka, Grealish (Bellingham 68’), Sterling (Rashford 67’) dhe Kane.

Kroacia - Skocia 2:1
Shënues: Vlasiç (17’). Modriç (62’) -  McGregor (42’).
Kroacia: Livakoviq, Juranoviq, Lovren, Vida, Gvardiol, Brozoviq, Kovaçiç, Vlasiç, Modriç, Perishiç dhe Petkoviç.
Skocia: Marshall, McTominay, Hanley (McKenna 33’), Tierney, O’Donnell, Robertson, Armstrong, C. McGregor, McGinn, Adams dhe Dykes.
70’ Anglia po luan me qetësi dhe po shkon drejt fitores.

65' Anglia po vazhdon me lojë të mirë.

62' Luka Modriç e kusht tjetër, kalon në epërsi me 2:1 Kroacinë.

58' Anglia me këtë rezultat përfundon në vend të parë në grup.

55' Lojëra të mira, Kroacia në presion.

53' Angila e ruan epërsinë, kërkon edhe golin tjetër.

50' As Kroacisë e as Skocisë nuk i konvenon barazimi.

48' Çekët po luftojnë për të barazuar rezultatin.

46' Çekia - Anglia, fillon pjesa e dytlë.

Përfundojnë pjesët e para, Anglia është në epërsi me 1:0 ndaj Çekisë, duke iu falënderuar golit të Sterling (12’).

Kroacia po barazon 1:1 me Skocinë. Për kroatët shënoi Vlasiç (17’) dhe për skocezët McGregor (42’).

Çekia: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Holes, Soucek, Masopust, Darida, Jankto dhe Schick.
Anglia: Pickford, Walker, Stones, H. Maguire, Shaw, Phillips, Rice, Saka, Grealish, Sterling dhe Kane.

Kroacia - Skocia 1:1
Shënues: Vlasiç (17’) -  McGregor (42’).

45' Lojëra të mira.

42' Skocia barazon, Kroacia në panik.  Futbollisti Callum McGregor realizon dhe 1:1.

40' Skocia në presion të madh.

38' Çekia po lufton.

35' Harry Kane sonte po luan më mirë.

33' Lojë me ritëm edhe nga Çekia, e cila synon barazimin.

31' Lojë e mirë si në Londër si në Glasgou.

28’ Holes nga rreth 25 metra dërgon një projektil por portieri anglez, Pickford me paradë, mezi e dëboi në korne.

27’ Anglia është më e mirë, ka shënjuar një gol, qëlloi një shtyllë dhe pati edhe Harry Kane një rast të mirë.

Kroacia - Skocia 1:0
Shënues: Vlasiç (17’).
Skocia: Marshall, McTominay, Hanley, Tierney, O’Donnell, Robertson, Armstrong, C. McGregor, McGinn, Adams dhe Dykes.
26' Harry Kane nga njl pozitë e pastër nuk e mposhti portierin Vaclik.

24' Lojë me rivalitet mes Kroacisë dhe Skocisë.

21' Anglia po dominon.

17’ Kroacia shpërthen, futbollisti Nikola Vlasiç realizon për 1:0.

15' Çekia po has në vështirësi. Skoci - Kroaci 0:0.

12' Raeehem Sterling shënon me kokë, 0:1 për Anglinë.

10' Anglia edhe më tej pa gola me Çekinë

7' Anglia kërkon fitore për vend të parë.

5' Lojë e mirë mes Anglisë dhe Çekisë.

2' Sterling i pafat, shtylla e majtë ia mohon golin.

1'  fillojnë ndeshjet.

Në grupin D sonte luftohet se cila Kombëtare do të përfundojë në vend të parë dhe cila në të tretën.

Sfida mes Çekisë dhe Anglisë, është luftë për vend të parë, ndërsa Kroacia me Skocinë kërkojnë pozitën e tretë.

As Kroacisë e as Skocisë barazimi nuk i konvenon sepse i dërgon në shtëpi. Është xhiro e fundit në fazën e grupeve e Kampionatit Evropian.