​City në telashe pas rrjedhjes së email-ave të ri

Futboll

​City në telashe pas rrjedhjes së email-ave të ri

Më: 26 korrik 2021 Në ora: 00:02
Foto ilustrim

Manchester City mund të jetë në telashe serioze në lidhje me hetimin me marrëveshje të fryra sponsorizimi.

Premier Liga hapi një hetim disa vjet më parë, i cili nuk shkoi shumë, por çështja tani mund të merrte kuptime të ndryshme.

Një sinjalizues nga Portugalia, Rui Pinto (32), i cili ishte një nga personat kryesorë në grupin e atyre që i dhanë revistës Spiegel prova të veprimeve të paligjshme të "qytetarëve" në vitin 2018, shprehu gatishmërinë për të ndihmuar Premier Ligën në vazhdimin e hetimit.

Kjo është ajo që avokatët e tij Francisco dhe Luis Techeira da Mota i thanë "Daily Mail".

"Rui mbetet i përkushtuar për të punuar me autoritetet kombëtare dhe ndërkombëtare për të ndihmuar në zbulimin e veprimeve të paligjshme në futboll dhe për të kontribuar në transparencën në futboll," thanë ata.

Gazeta britanike publikoi detaje të reja në lidhje me kontratat e diskutueshme të "qytetarëve", të cilat tregojnë se sa të dhëna të ndryshme ishin paraqitur nga ato që ishin realiste.

Avokatët e Premier Ligës thanë në një takim së fundmi se taktika e City ishte të vononte dorëzimin e dokumenteve të diskutueshme sa më shumë që të ishte e mundur në bashkëpunim me organet hetimore.

Në gusht 2019, Premier Liga paraqiti një ankesë kundër bashkëpunimit të City, u kërkua disponueshmëria e informacionit dhe kur filloi procesi gjyqësor, City e kundërshtoi duke pretenduar se Premier Liga nuk është e pavarur.

Legjitimiteti i procedurës u vu në dyshim dhe të gjitha ankesat u ndoqën në mënyrë që të mbanin sekret dispozitat e diskutueshme, raporton Daily Mail.

Javën e kaluar, dy gjyqtarë në gjykatë ranë dakord se ishte koha që artikujt e diskutueshëm të botoheshin.

Gjyqtari Lord Justice Miles, shprehu zhgënjimin për mungesën e bashkëpunimit të klubit me organet hetimore të Premier Ligës.

"Ky është një hetim që filloi në dhjetor 2018. Është për t'u habitur dhe shqetësuese për publikun që kaq pak përparim është bërë në dy ose dy vjet e gjysmë gjatë të cilave, vlen të thuhet, klubi është kurorëzuar dy herë kampion i Premier Ligës," tha Miles.

Gazeta tani ka botuar një numër dokumentesh në lidhje me marrëveshjet e sponsorizimit të klubit që nga viti 2010.

Besohet se City arriti marrëveshje të mëdha sponsorizimi përmes kompanive që veprojnë në UEA dhe dihet që UEFA gjithashtu dyshoi për shkelje të rregullave financiare Fair Play.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat