Presidenti i federatës kërkon të ndërhyjë FIFA

Futboll

Presidenti i federatës kërkon të ndërhyjë FIFA

Më: 28 korrik 2021 Në ora: 19:12
Presidenti i federatës kërkon të ndërhyjë FIFA

Një nga zhgënjimet më të bujshme në këtë Olimpiadë në ditët e para të saj ka qenë padyshim Franca e futbollit. Përfaqësuesja e cila trumbetohet se ka katër kombëtare, si pasojë e numrit të madh të talenteve që ka, dështoi në mënyrë spektakolare në Olimpiadë, duke i dhënë lamtumirën turneut që në fazën në grupe, për më tepër duke u turpëruar nga Japonia me rezultatin 4-0 në ndeshjen e tretë.

Një rezultat që nuk i ka pëlqyer padyshim Noel Le Graet, presidentit të Federatës Franceze, i cili ka sulmuar klubet si shkaktare të këtij eliminimi. Ai ka shpjeguar se refuzimi i klubeve për të lëshuar lojtarët, bëri që të ndërtohej një ekip në momentet e fundit për këtë aktivitet të rëndësishëm.

“Kishim vështirësi për të ndërtuar një skuadër konkurruese dhe nuk e kemi pasur të lehtë. U desh të mblidhja një skuadër në minutat e fundit, e kishim humbur që në fillim garën.

Ekipin do ta takoj të mërkurën pas kthimit, por prioriteti im është të takohem me FIFA-n, do të veproj që të sigurohem që klubet të mos refuzojnë më grumbullimin e lojtarëve. Nuk kualifikoheshim në Olimpiadë që nga viti 1996, për fat të keq nuk na lejuan që të shkonim më larg”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat