Eriksen do të jetë jashtë fushave edhe për të paktën gjashtë muaj

Futboll

Eriksen do të jetë jashtë fushave edhe për të paktën gjashtë muaj

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 18:00
Christian Eriksen

Sipas raporteve të fundit, Christian Eriksen do të duhet të presë së paku gjashtë muaj para se të luajë përsëri për Interin dhe mund të përjashtohet përgjithmonë nga Serie A pas arrestit të tij kardiak.

Reprezentuesi danez u rrëzua pa ndjenja gjatë ndeshjes ndaj Finlandës muajin e kaluar në Euro 2020 dhe duhej të ringjallej në fushë me CPR (reanimacion kardiopulmonar) dhe më pas t’i vendoset një defibrilator.

Ai u dërgua në spital, ku iu implantua një defibrilator miniaturë, por mjekët në Itali kanë paralajmëruar se askujt me atë pajisje nuk do t’i jepet e drejta për të luajtur në Serie A.

Ndërsa ligat e tjera kanë specifikime të ndryshme, Federata Italiane nuk do të lejojë lojtarët me një defibrilator të implantuar kardioverter të luajnë në mënyrë profesionale.

Nëse gjendja e zemrës së Eriksen u shkaktua nga një inflamacion i përkohshëm, atëherë implanti mund të hiqet dhe ai mund të rifillojë karrierën e tij në Serie A për Interin.

Sipas mediumit Sky Sport Italia, koha e marrë për testet dhe heqjen e implantit është të paktën gjashtë muaj.

Pra, ndërsa Eriksen pritet të vijë në Milano javën e ardhshme për para-sezonin me Interin, ai me siguri nuk do të luajë deri të paktën në shkurt të vitit 2022, nëse lejohet të luajë.

29-vjeçari është nën kontratë me Interin deri në qershor të vitit 2024.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat