Tragjedi e tmerrshme, skuadra e futbollit u hodh në ajër, 4 lojtarë të vdekur 

Futboll

Tragjedi e tmerrshme, skuadra e futbollit u hodh në ajër, 4 lojtarë të vdekur 

Nga: Kemajl Goca Më: 30 korrik 2021 Në ora: 18:37
Tragjedi e tmerrshme, skuadra e futbollit u hodh në ajër, 4 lojtarë të vdekur 

Një tragjedi e tmerrshme ndodhi të premten në Somali, kur u hodh në ajër një furgon që transportonte një ekip futbolli!

Mediat botërore shkruajnë se është një klub futbolli Jubaland nga qyteti i Kismajos, i cili ndodhet 500 kilometra në jug të kryeqytetit Mogadishu. 

Ekzistojnë dy versione të aksidentit: e para është se ata hasën në një bombë që ishte vendosur në rrugë dhe që u aktivizua nga distanca, e dyta është se një sulmues vetëvrasës u përplas me ta!

Epilogu i të gjithëve është katër futbollistë të vdekur të cilët, sipas mediave, u dogjën plotësisht në furgon, ndërsa të tjerët (5) u plagosën rëndë.

Viktimat dyshohet se shkuan në një turne lokal që duhej të zhvillohej, ndërsa ky bombardim lidhet me zgjedhjen e katër senatorëve të rinj në atë qytet dhe grupit militant Al-Shabab.

"Shpërthimi ishte i madh dhe shkaktoi zjarr shkatërrues i cili dogji furgonin, njerëzit nxituan për të hequr trupat e pajetë dhe lojtarët e plagosur", - tha dëshmitari Ibrahim Ahmed.

“Unë pashë furgonin që digjej dhe tre trupat e pajetë të lojtarëve - kjo ishte e tmerrshme sepse futbollistët nuk janë politikanë", - shtoi një tjetër dëshmitar, Said Adan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat