Superkompjuteri parashikon fituesin e Premierligës

Futboll

Superkompjuteri parashikon fituesin e Premierligës

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 19:06
Foto ilustrim

Një superkompjuter ka parashikuar fituesin e Premierligës pasi Cristiano Ronaldo është duke shkëlqyer te Manchester United.

“CIES” ka përdorur model të statistikave për të parë fituesin e pesë ligave evropiane.

Faktorët që janë përdorur në këto modele ishin eksperienca e lojtarëve, investimet në skuadra dhe paraqitjet në vitin e fundit.

Sidoqoftë, pavarësisht formës së mirë që Man United është duke kaluar me CR7, favoriti sipas këtij superkompjuteri duket që është Manchester City.

“Djajtë e Kuq” do renditën në pozitën e dytë, ndjekur nga Liverpool dhe Chelsea.

Kurse, skuadra e Milot Rashicës, Norwich City, bashkë me Watford City dhe Newcastle United pritet të bien në Championship.

Renditja e plotë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat