Franca triumfon në Ligën e Kombeve 

Futboll

Franca triumfon në Ligën e Kombeve 

Nga: Kemajl Goca Më: 10 tetor 2021 Në ora: 21:13
Franca triumfon në Ligën e Kombeve 

(E plotësuar) - Kombëtarja e Francës është fituese e Ligës së Kombeve në futboll.

Francezët shënojnë fitore me rezultat 2:1 ndaj Spanjës, në finalen e madhe që u zhvillua në stadiumin “San Siro” në Milano.

Pjesa e dytë dramë në vete, spanjollët në epërsi por që u përmbys brenda pak minutave. 

Image

Oyarzabal nga afërsia shënon për epërsinë e Spanjës në minutën e 64-të.

Nuk shkon as dy minuta përkatësisht në minutën e 66-të, Karim Benzema nga rreth 15 metra shënon eurogol në këndin e epërm të Spanjës.

Image

Në minutën e 80-të, Kylian Mbappe me mjeshtrin e tij e mposhti portierin Simon, duke i siguruar fitoren kampionit në fuqi të botës. Franca triumfon në finalen dramatike, ndërsa Spanja me gjithë angazhimin deri në fund nuk e barazojë rezultatin.

Spanja - Franca 1:2
Stadiumi “San Siro” në Milan.
Gjyqtar: A. Taylor (Anglia).
Shënues: Oyarzabal (64’) - Benzema (66’), Mbappe (80’).
Kartona të verdhë: Laporte  - Pogba, Kounde.
Spanjë: Simon; Alonso, Laporte, Garcia, Azpilicueta; Rodri (Formals 84’), Busquets, Gavi (Koke 75’); Sarabia, Oyarzabal, Torres (Merino 84’).
Francë: Lloris; Pavard (Dubois 79’), Kimpembe, Varane, Kounde; Hernandez, Tchouameni, Pogba; Griezmann (Veretout 90+2’), Benzema, Mbappe.

84' Franca shumë afër triumfit.

80' Kylian Mbappe me mjeshtrin e tij shënon për 1:2 në favor të Francës.

77' Ndeshje e luftuar, dy gola.

71' Mbappe në pozitë të mirë por gjuan drejt në duart e portierit Simon.

66' Karim Benzema nga rreth 15 metra, anash 16-shit, shënon eurogol në këndin e majtë të epërm, 1:1.

64' Spanja në epërsi me 1:0. Oyarzabal nga afërsia shënon.

63' Karim Benzema godet tërthorësen.

56' Spanja dhe Franca po kërkojnë me ngilm golin.

53' Lojë më e mirë se në pjesën e parë.

49' Finale me presion, sepse dy kombëtaret janë të stërngarkuara.

46' Fillon pjesa e dytë.

Përfundon pjesa e parë.

Ndeshje e luftuar në pjesën e parë mes Spanjës dhe Francës, pa gola (0:0). Pritet që pjesa e dytë të jetë edhe më e mirë e më raste shënimi, pasi në periudhën e parë munguan ato.

Spanja - Franca 0:0

Spanjë: Simon; Alonso, Laporte, Garcia, Azpilicueta; Rodri, Busquets, Gavi; Sarabia, Oyarzabal, Torres.
Francë: Lloris; Pavard, Kimpembe, Varane, Kounde; Hernandez, Tchouameni, Pogba; Griezmann, Benzema, Mbappe.

43' Duket se pjesa e parë po shkon drejt barazimit.

39' Ndeshje me rivalitet por deri me tash asnjë gol.

35' Ndeshje e luftuar. Spanja po tregon lojë të mirë.

30' Të dy kombëtaret luajnë me maturi.

27' Edhe më tej 0:0.

22' Nuk ka ndryshim të rezultatit, Spanja në presion.

20' Franca ka me tepër nga loja.

17' Finalja e Ligës së Kombeve po luhet në San Siro të Milanit, rezultati 0:0.

14' LOjë mjaft e miië.

10' Franca është shumë më e mirë.

8' Franca sulmon Spanjën.

6' Benzema dështon nga një pozitë ideale, e kaloi portierin por një mbrojtës shpëton portën.

5' Franca duket më e rrezikshme.

2' Në San Siro atmosferë e zjarrtë.

1' Fillon ndeshja.

Spanjë - Francë, finalja e Ligës së Kombeve. 

Kampioni në fuqi i botës sfidohet nga Franca. 

Spanja – Franca
Spanjë: Simon; Alonso, Laporte, Garcia, Azpilicueta; Rodri, Busquets, Gavi; Sarabia, Oyarzabal, Torres.

Francë: Lloris; Pavard, Kimpembe, Varane, Kounde; Hernandez, Tchouameni, Pogba; Griezmann, Benzema, Mbappe.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat