Barella është një nga tridhjetë kandidatët për Topin e Artë

Futboll

Barella është një nga tridhjetë kandidatët për Topin e Artë

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 17:30
Barella është një nga tridhjetë kandidatët për Topin e Artë

Nicolò Barella është një nga tridhjetë kandidatët për Topin e Artë.

Një domethenie jo e vogel, pas Scudetto -s me Interin dhe Kampionatit Evropian me fanellën e kombëtares. Në të dy formacionet ai është një shtyllë kurrizore, “motori” që në mesfushën me tre lojtarë ndihmon për te “qepur” mesfushen me sulmin.

Një mesfushor modern “box to box”, me kalimin e viteve, gjithashtu ka mësuar të marrë pjesë në aksionet e shënimit rregullisht (vitin e kaluar 3 gola dhe 14 asistime), e meta e vetme që mund të kishte në sezonet e para midis Cagliari dhe Como.

Pandemia prek
Në momentin e nënshkrimit me Interin, Barella i tha po një kontrate pesëvjeçare prej rreth 2.5 milionë në sezon, një pagë më e ulët se ajo që është rënë dakord zakonisht për ata që vlejne 45 milionë euro, me premtimin se do të takoheshin përsëri pas njëfarë kohe duke nënshkruar një kontratë të re edhe për shkak të shfaqjeve me klubin.

Pastaj vjen pandemia dhe vështirësitë financiare të Suning që e bëjnë të pamundur përmbushjen e këtij angazhimi. Të gjitha palët e përfshira bien dakord të shkojnë më tej, mbi të gjitha në mënyrë që të mos e vënë klubin në vështirësi…

Në fillim të pranverës 2021, kur konturet e pandemisë bëhen më të qarta edhe për Interin, ne e kuptojmë se merkato, në fakt, do të jetë vetë-financim i vazhdueshëm dhe vetëm Oaktree nuk mund të ndihmojë.

Pra, ekzistojnë tre profile të patransferueshme: Hakimi, Lukaku dhe, në fakt, Barella.

Në retrospektivë mund të thuhet se shpresa për të mbajtur tre tenorët praktikisht është shkrirë, sepse dy shitjet më të rëndësishme të verës ishin marokeni dhe belgu. Barella, nga ana tjetër, mbetet, pavarësisht disa thirrjeve të mëdha nga jashtë, me ndjenjën se një marrëveshje për martesen mund të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur.

Takimi në Kiev
Ditët e fundit ka pasur një samit mes agjentit të lojtarit dhe Piero Ausilio. Marrëdhëniet janë të shkëlqyera, por situata për Barella – edhe përballë pagave që Inter siguron lojtarët e tyre si Calhanoglu (6 milionë në vit) – tani ka ndryshuar.

Kërkesat janë në përputhje me top player, duke pasur parasysh statusin e ri të arritur. Përndryshe, si në situata të tjera, rreziku është të arrihet në verë me një marrëveshje që skadon në dy vjet.

Nëse nuk do të ketë një linjë të re për pagat, ose një pronësi të re siç është thene javët e fundit, atëherë emrat e mëdhenj në Evropë mund të vënë bast te Barella. Dhe në rast të vetëfinancimit, si do të arrinte të rezistonte Interi?

Synimi është të rinovohet
Në çdo rast, ndjenja është se marrëveshja mund të gjendet gjatë muajve të ardhshëm, ndoshta duke u arritur për të dyja palët.

Një rinovim i rëndësishëm si si te rroga ashtu edhe te statusi (ndoshta shiriti i kapitenit?). Ideja është që do të ketë më shumë kontakte në javët e ardhshme!

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat