Prokuroria heton shitjen e Milanit: dyshime për pastrim parash… - Bota Sot
Prokuroria heton shitjen e Milanit: dyshime për pastrim parash…

Futboll

Prokuroria heton shitjen e Milanit: dyshime për pastrim parash…

Më: 13 janar 2018 Në ora: 13:04
Yonghong Li

Pas thashethemeve dhe dyshimeve, Prokuroria Publike e Milanos, siç raportohet sot në “La Stampa”, ka hapur zyrtarisht një hetim për shitjen e Milanit. Sipas magjistratëve të kryeqytetit të Lombardisë, në fakt, ka dyshime reale për një shitje të fryrë, për të ricikluar para. Prillin e kaluar, klubi kuqezi, për 31 vjet në duart e familjes “Berlusconi”, zyrtarisht i kaloi sipërmarrësit kinez, Yonghong Li, për 740 milionë euro. Pavarësisht se avokati Niccolo Ghedini ka paraqitur dokumente, që vërtetojnë origjinën ligjore të parave kineze, tani do të jenë në shqyrtim dokumentet e reja, të cilat, siç shkruan “La Stampa”, tregojnë të kundërtën.

Për këtë arsye, magjistratët milanezë duan të shohin njëri-tjetrin qartë dhe kanë vendosur të hapin zyrtarisht një hetim për shitjen e klubit. Për hetuesit, shuma e shitjes së kompanisë ishte fryrë qëllimisht. 740 milionë euro duken shumë, duke pasur parasysh se Milani është “tkurrur” nga disa kampionate zhgënjyese, ndryshimet e vazhdueshme të trajnerëve në stol etj. Edhe dinamika e ngjarjeve, me të cilat u zhvillua shitja e Milanit, nuk i bind ata që hetojnë. Berluskoni kishte hapur shitjen dhe i pari që kishte ardhur ishte ndërmjetësi i panjohur i Thai, Bee Taechaubol, i gatshëm të ofronte edhe 960 milionë dollarë në arkën e “Fininvest”.

Pastaj, misteriozisht, lindën negociata të tjera. Hyri në lojë Yonghong Li, i cili mori përsipër pronësinë e klubit dhe është protagonist (verën e kaluar) i një fushate blerjesh, që kuqezinjtë nuk e mbanin mend për vite me radhë. Por dyshimet fillojnë të qarkullojnë, me një hetim nga “New York Times”, nëntorin e kaluar, që ngre hijet e rënda mbi pronarin e ri, “i panjohur, si në Itali, edhe në Kinë”. Tani hetimet nga prokurorët e Milanos do të hedhin dritë mbi rregullsinë e ndryshimit të pronësisë së klubit të kuqezinjve

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera