Studimi i moshës, ja cilat janë skuadrat më të reja dhe më të vjetra në Europë… - Bota Sot
Studimi i moshës, ja cilat janë skuadrat më të reja dhe më të vjetra në Europë…

Futboll

Studimi i moshës, ja cilat janë skuadrat më të reja dhe më të vjetra në Europë…

Më: 2 tetor 2018 Në ora: 00:52
Fiorentina

Fiorentina e Stefano Pioli po fluturon në kampionat. 13 pikë në renditje dhe vendi i tretë në klasifikim.

Një tjetër rezultat entuziazmues del nga studimi i “CIES”, në lidhje me moshën mesatare të ekipeve në Europë.

Ndër pesë kampionatet kryesore, Fiorentina është ekipi më i ri, me një mesatare moshe 23.79 vjeç. Të gjesh suksesin me një ekip me të rinjsh premtues është “receta” perfekte e Pioli, që po entuziazmon Firencen.

Pas Fiorentina, janë gjermanët e Mainz (23.93 vjeç, mesatarja e moshës), aktualisht në vendin e nëntë të Bundesliga.

Në shkallën më të ulët të podiumit është Nimes (24.20 vjeç), por ata luftojnë për mbijetesë në Ligue 1.

Fiorentina është ekipi më i ri në moshë në pesë kampionatet kryesore, ndërsa ekipi më i ri në absolut është Nordsjaelland, teksa danezët e kanë mesataren e moshës 21.36 vjeç.

Ndërkohë, në Serie A janë edhe tre ekipet me mesataren e moshës më të lartë nga ato të pesë kampioneve kryesore Chievo (29.53 vjeç), (29.46 vjeç) dhe Juventus (29.26 vjeç).

Ndërkohë ekipi më i vjetër në të gjithë Europën në absolut është Apollon Limassol (30.93 vjeç).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...