Zbulohet shkaku i rrëzimit të helikopterit - Bota Sot
Zbulohet shkaku i rrëzimit të helikopterit

Futboll

Zbulohet shkaku i rrëzimit të helikopterit

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 17:12
Zbulohet shkaku i rrëzimit të helikopterit

Helikopteri që u rrëzua pranë stadiumit të Leister Sitit dështoi t’i përgjigjej komandës së pedalit së pilotit në momentin që u ngrit në ajër. Sipas asaj që bëjnë me dije mediat britanike në një raport nga Bordi për Hetimin e Aksidenteve Ajrore (AAIB) theksohet se hetimi do të fokusohet në sistemin e kontrollit në helikën e helikopterit, për të cilin agjencitë e sigurisë kanë bërë thirrje të kontrollohet në të gjitha modelet e ngjashme të këtij helikopteri.

[1_Leicester-City-File-Photo] Të dhënat e kutisë së zezë tregojnë se helikopteri mori kthesë të papritur në të djathtë kur pedali është dashur në fakt ta drejtonte atë në të majtë. Ky mendohet të jetë edhe shkaku që ka rrëzuar helikopterin duke përfunduar në tragjedi ku i vdekur mbeti dhe presidenti i Leister Sitit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...